Rušení objednávek má v Bangladéši ovlivnit života zhruba 1,2 milionu zaměstnanců textilního a oděvního průmyslu. Bangladéš, který je po Číně druhým největším vývozcem oděvů na světě, v pondělí vykázal 27 nakažených koronavirem.
Na její ekonomiku by mohlo rušení objednávek těžce dopadnout. Místní továrny, jež dodávají světovým oděvním značkám, zaměstnávají přes čtyři miliony lidí a tento průmysl generuje zhruba 13 procent tamního hrubého domácího produktu (HDP).
"Vyzývám vás všechny, abychom touto krizí propluli vlídně spolu," napsala Huková evropským a americkým prodejcům oděvů a vyzvala je, aby objednávky nerušili. "Nechme výrobu běžet. V případě nutnosti se můžeme uchýlit k odložení plateb," dodala.
Výpadek zakázek znamená pro Bangladéš nemalý problém. Jeho hospodářství mělo letos růst o více než sedm procent už pátý rok za sebou, uvedl ve svém výhledu Mezinárodní měnový fond (MMF). Příjem na hlavu zde loni dosáhl 1906 dolarů (49.350 Kč) a blížil se tomu indickému, jenž činil 2172 dolarů.
Například irská oděvní značka Primark své objednávky ruší s odvoláním na doložku o vyšší moci ve smlouvách, uvedl v nedělníku The Sunday Times šéf společnosti Paul Marchant. Primark má podle agentury Reuters 376 obchodů ve 12 zemích. Plánuje též otevření obchodu v Praze, který bude patrně v projektu Květinový dům, jež se staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.
"Bangladéš je (spolu s pandemií) ohrožen zejména závislostí na vývozu do Evropy a USA, který patrně prudce klesne," uvedla ratingová agentura Moody's Investors Service. Očekává nicméně, že šok bude krátkodobý a dodavatelské řetězce a poptávka se později tento rok začnou zotavovat.