Na bojkot to nevypadá. "Nenáviděná" bageta od Pavlíny táhne prodej, chválí si řetězec

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
12. 5. 2020 12:46
Stovky lidí na sociálních sítích prohlásily, že se rozhodly bojkotovat český řetězec bageterií Boulevard. Důvodem má být limitovaná bageta od nepopulární soutěžící kulinářské show MasterChef Česko Pavlíny Lubojatzky. Podle bageterie, kterou vlna nevole překvapila, to ale na bojktot nevypadá. O kontroverzní bagetu je podle ní naopak velký zájem a od uvedení na trh řetězci rostou tržby.
Limitovana bageta Bageterie Boulevard.
Limitovana bageta Bageterie Boulevard. | Foto: Jan Nevyhoštěný

"Takováto emociální smršť, vyvolaná vítězstvím zřejmě pro diváky kontroverzní Pavlíny, je pro nás překvapivá a nesmírně zajímavá. Je to výzva, což nás baví, přestože nás mrzí některé negativní reakce z řad našich pravidelných zákazníků," říká pro Aktuálně.cz marketingová manažerka Bageterie Boulevard Martina Hájková.

Skutečná podoba bagety Kuře & salsa od soutěžící kulinářské show MasterChef Česko.
Skutečná podoba bagety Kuře & salsa od soutěžící kulinářské show MasterChef Česko. | Foto: Jan Nevyhoštěný

Příspěvek na oficiálním facebookovém profilu bageterie, který minulý týden ve středu oznámil vítěze limitované bagety, nasbíral za několik dní skoro šest tisíc komentářů. Převážně šlo přitom o negativní reakce.

Uživatelé v nich často označovali pětadvacetiletou soutěžící Pavlínu, která v rámci kulinářské show nechvalně proslula četnými emočními kolapsy, jako "hysterickou" či "ukňouranou".

Někteří lidé rozhodnutí řetězce o zařazení její bagety do nabídky komentovali jako "raději umřít hlady, než si dát něco od této osoby." Další se pak rozhodli bojkotovat řetězec docela. "Už jen z principu, že to vyhrál člověk, který je protežovaný kvůli sledovanosti, protože ho všichni nesnáší, si tuto bagetu nedám. A pokud ji budete prodávat, ani k vám na žádnou dobrotu nezajdu," napsala například jedna z uživatelek.

Rozhodnutí poroty televizní show MasterChef o vítězné bagetě ale Bageterie Boulevard respektuje a aktuální "limitce" se naopak podle prohlášení firmy v prodejích značně daří. "O samotnou bagetu je navíc velký zájem a od jejího uvedení jsme zaznamenali značný nárůst tržeb," potvrzuje situaci Hájková.

"Polské" piškoty i retušované kříže

Bageterie Boulevard není zdaleka jedinou společností, které v Česku zaznamenala výzvy k bojkotu.

Například před pěti lety vyvolal kauzu pořad A dost! na serveru Stream.cz, který upozornil přesun výroby a změnu tvaru či barvy piškotů Opavia. Firma Mondelez se bránila, že receptura piškotů zůstala stejná, pouze došlo k úpravě metodiky výpočtu hodnot. Jejich výroba se ovšem přesunula do polské Jaroslawi, což vyvolalo na sociální síti záplavu výzev k bojkotů těchto piškotů.

Nicméně Mondelez následně na svých výsledcích avizovaný bojkot zákazníků podle svých slov nijak výrazně nezaznamenala.

V roce 2017 se několika výzev k bojkotu dočkal také obchodní řetězec Lidl. Ten nejprve čelil vlně rasistických verbálních útoků na sociálních sítích kvůli tomu, že do svého akčního letáku použil černošského modela.

V druhé polovině roku se pak dostal na přední stránky novin jeho "řecký týden", když ve svých letácích propagujících akci vyretušoval kříže z kupolí kostelů na ostrově Santorini. Tento krok kritizoval například i ministr zemědělství Marian Jurečka.

Lidl na vlnu nevole reagoval prohlášením, že se snažil zachovat politickou a náboženskou neutralitu a náboženské symboly nepoužívá v žádných svých materiálech. Kříže však na kostely vzápětí vrátil.

Co jsou to výhrůžky bojkotem od zákazníků ale ví třeba i výrobce žiletek Gillette, který se loni pokusil svým spotem navázat na kampaň hnutí #MeToo. Reklama se netýkala péče o vousy, ale vyobrazila špatné chování mužů vůči ženám, na které měla také upozornit. Nakonec ale na sociálních sítích vzbudila rozporuplné reakce. Někteří ji chválili za progresivní přístup, jiní ale založili hnutí avizující bojkot výrobků od Gillette.

Bageterie Boulevard čelí vlně nespokojených reakcí kvůli bagetě od soutěžící z Masterchefu | Video: Nova TV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy