Babiš naznačil otevření prvního Apple Store v Česku. Ministerstvo o tom ale neví

Pavla Adamcová Adéla Očenášková Pavla Adamcová, Adéla Očenášková
Aktualizováno 26. 8. 2020 15:40
"Apple shání zaměstnance pro pražský Store!" Tuto informaci v pondělí zveřejnil premiér Andrej Babiš na Twitteru. Přiložil i odkaz na oficiální web technologického gigantu, který do Prahy poptává lidi na pozici Apple Shop Leader. Šlo by tak o první Apple Store v Česku. Zda právě ten měl premiér na mysli, ovšem zástupci Úřadu vlády dosud nepotvrdili. Neví o něm ani ministerstvo průmyslu a obchodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Avizovaná pozice Apple Shop Leader spadající pod Apple Retail se teoreticky může v Česku vztahovat hned k několika konceptům.

Zatímco Apple Store je značková prodejna společnosti, o jejíž existenci se v Česku zatím jen mluví, takzvaný Apple Shop zde funguje již dlouho. Jde sice o oficiální aktivitu kalifornské firmy, funguje ovšem tak, že Apple nabízí produkty v rámci již zaběhlé společnosti zaměřující se na prodej elektroniky.

"Apple Shop je retail vystavený u partnerů (třeba jako v Alze). Je to i v inzerátu. Apple tam má standardně své zaměstnance, tohle nemá s Apple Storem nic společného. Bych teda byl trošku zdrženlivější," reaguje například na premiérův příspěvek jeden z uživatelů Twitteru.

"V případě produktů značky Apple aplikujeme systém shop-in-shop na několika našich pobočkách. Pro ty největší z nich se používá označení 'Apple Shop'. Ten se nachází v našem showroomu v pražských Holešovicích a v Bratislavě," upřesňuje mluvčí Alza.cz Daniela Chovancová. "Apple Shopy v rámci našich showroomů obsluhují nejen zaměstnanci Alzy, ale právě i zaměstnanci společnosti Apple. Je tedy potřeba rozlišovat mezi 'Apple Shop' a 'Apple Store'," připomíná.

K samotnému inzerátu společnosti Apple se ovšem mluvčí Alza.cz odmítá vyjadřovat. "Vzhledem k tomu, že se nejedná o inzerát společnosti Alza.cz, ale Apple, nepřísluší nám tuto konkrétní pracovní nabídku komentovat," dodává.

Pro jaký účel Apple pozici pro Prahu poptává, skutečně není z inzerátu jednoznačně zřejmé.

"Spolupracujeme s partnerskými prodejci, abychom vylepšili prodeje Apple v rámci jejich prodejen. Jsme tu, abychom zajistili bezproblémový chod obchodních operací, dodržování obchodních standardů společnosti a zákaznické zkušenosti Apple v obchodech našich partnerských prodejců," píše nicméně firma hned v jeho úvodu.

Na druhou stranu v klíčových požadavcích na pozici uvádí zmínky o řízení a rozvoji prodejny. 

Úřad vlády mlčí

Ředitel tiskového odboru Úřadu vlády Vladimír Vořechovský se ani po opakovaných žádostech on-line deníku Aktuálně.cz k twitterovému příspěvku Babiše a případnému vzniku Apple Storu v Praze nevyjádřil.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová na přímý dotaz redakce pouze uvedla, že o vzniku Apple Storu v Česku nemá žádné informace.

Babiš avizoval otevření pražské prodejny Apple Store, první ve střední a východní Evropě, již před dvěma lety, a to po schůzce se šéfem firmy Timem Cookem v Davosu.

Premiér tehdy nechtěl odhadovat, za jak dlouho by Apple Store v Praze mohl vzniknout. Podle něj je otázkou i nalezení vhodného místa, protože firma pro své obchody vyžaduje prestižní lokality.

 

Právě se děje

před 15 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy