Praha - Největší tuzemský e-shop Alza.cz testuje další zákon. Od začátku letošního roku musí obchody poskytovat plastové tašky pouze za poplatek. Alza ve své výdejně nabízí balík "igelitek", které si mohou lidé odnést prakticky bez placení.
U tašek je cedulka s jejich cenou a pokladničkou, kam mají zákazníci vhodit peníze. Tento systém ovšem není možné uhlídat, a jak se redakce Aktuálně.cz přesvědčila v obří výdejně v pražských Holešovicích, pracovníci e-shopu se o to ani nijak nesnaží. Nápis "volný prodej" může být navíc pro některé zákazníky matoucí.
Malá plastová taška stojí v Alze pět korun, velká deset. To by mělo lidi přimět k tomu, aby se zamysleli, jestli ji opravdu potřebují. Takový byl ostatně i důvod zákazu, který platí od letošního ledna a Česko jím reagovalo na předpisy Evropské unie.
Podle zákona o obalech smí být "plastová odnosná taška v místě prodeje výrobků poskytnuta spotřebiteli minimálně za náhradu nákladů, které odpovídají nákladům na její pořízení". Výjimku mají jen velmi tenké obaly.
Česká obchodní inspekce, která dodržování zákazu kontroluje, zatím neměla o přístupu Alzy informace. "Postup by musel prověřit příslušný inspektorát a na základě zjištěné skutečnosti bychom případně s prodejcem vedli správní řízení pro podezření na porušení zákona," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Teoreticky hrozí sankce až do výše 500 tisíc korun.
Na začátku ledna inspekce uvedla, že žádné masivní kontroly zaměřené na nabízení těchto plastových tašek počátkem roku neplánuje, nicméně v rámci běžných kontrol začnou inspektoři postupně sledovat i dodržování této nové povinnosti.
"Novelu respektujeme. Chápeme, že jde o celoevropský trend, nicméně se domníváme, že by podnikatelé měli mít možnost nepřenášet tuto povinnost na konečného zákazníka, který je pro ně naprosto klíčový," uvádí mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá. Dodává, že ekologické, stoprocentně recyklovatelné tašky nabízí e-shop už několik let.
Pokud jde o zmíněný způsob prodeje, jedná se podle mluvčí o testovací provoz. "Je tedy možné, že k drobným úpravám, tak aby s tím zákazníci měli co nejméně starostí, ještě dojde," uvádí.
Jak informoval web Sme.sk, stejný postup uplatňuje Alza také na Slovensku.
Alza může mít i problém s daňovými předpisy. Pokladnička totiž nevydává doklad. Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) nicméně připouští výjimku u "prodejních automatů". Metodický pokyn Generálního finančního ředitelství uvádí, že "za prodejní automat se považuje prakticky vše, co realizuje transakce bez lidské obsluhy". Jako příklad uvádí i tržbu uskutečněnou jen za použití kasičky, která je umístěna bez dohledu prodejce - například platba za využití horské chaty bez obsluhy.
Alza.cz loni dostala pokutu 230 tisíc korun od České obchodní inspekce za porušení zákazu prodeje (v kamenném obchodě) během dvou státních svátků. Hrozí jí i další pokuty za opakované porušení zákazu. Firma se chce proti rozhodnutí odvolat k soudu - podle ní jde jen o výdej zboží objednaného po internetu a zákon se na něj nevztahuje.