I během pandemie Češi nakupovali podle letáků. Seniory však trumfla mladší generace

Ekonomika Ekonomika
18. 7. 2020 17:10
Akčních slev a nabídek využívala během pandemie koronaviru více než polovina Čechů. Nejčastěji přitom nešlo o seniory, kteří jsou vyhledáváním slevových akcí známí, ale o lidi ve věku 45 až 54 let. Vyplývá to z čerstvého průzkumu pro společnost Česká distribuční, která je největším distributorem letáků v zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Iva Špačková

Průzkumu se na přelomu dubna a května zúčastnilo celkem 543 respondentů. Snížení příjmů se podle něj nejčastěji dotklo lidí ve věku 35 až 44 let. Celkem 53 procent z nich v dotazníku potvrdilo, že se jim příjmy skutečně snížily.

"57 procent lidí se nám v průzkumu svěřilo s tím, že jim slevy a akční nabídky pomáhají šetřit. Často šlo právě o lidi, kteří přišli o část příjmu a nebyli na to připraveni," říká ředitel České distribuční Petr Sikora.

Celkem 63 procent respondentů uvedlo, že chodili na nákup méně často. Zato ale dělali větší nákup a snažili se strávit v prodejně co nejméně času. "Aby zkrátili čas v obchodě, plánovali nákup už doma. Lidé, co měli méně peněz, navíc museli více přemýšlet nad tím, co kupují," dodává Sikora.

Celkem 72 procent lidí v dotazníku uvedlo, že si doma připravovali nákupní seznam. Výhodné nákupy plánovala s pomocí letáků nejčastěji věková skupina 35 až 44 let. Dohromady 73 procent z nich si doma připravovalo nákupní seznam a 29 procent si sestavovalo podrobný seznam podle letáků.

Za největší čtenáře letáků jsou přitom obvykle považováni senioři. "Z předchozích průzkumů víme, že senioři letáky čtou a rádi podle nich nakupují. V tomto průzkumu je předstihla střední generace. Roli pravděpodobně sehrálo to, že senioři neměli výpadek příjmů, kdežto lidé ve středním věku museli šetřit více než dříve. Navíc byli senioři zdravotně nejvíce ohroženou skupinou, a proto častěji zůstávali doma. Jejich blízcí se je snažili chránit a nakupovali jim," domnívá se Sikora.

Z květnového průzkumu společnosti Mastercard mezi 12 500 respondenty v 15 zemích, který rovněž shrnul nakupování během pandemie, zároveň vyplynulo, že čtyři pětiny těch, kteří v kamenných obchodech vyhledávají slevové akce, jsou zároveň ochotny trávit hodiny hledáním nejvýhodnějších nabídek na internetu.

Dvě třetiny dotázaných, kteří si v reálném světě zboží spíše prohlížejí ve výlohách, než nakupují, si pravidelně vytvářejí seznamy přání, ovšem ne vždy zboží na nich skutečně koupí. Polovina z nakupujících i na internetu zůstává věrná značkám z kamenných obchodů.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy