Platební karty nám brání být sami sebou, tvrdí nebinární lidé. Jméno má být volitelné

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2020 18:48
Vydavatelé karet se rozhodli deklarovat svou podporu genderové rozmanitosti. Společnost Mastercard letos představí v Evropě svou platební kartu True NameTM, jež umožní držitelům "používat svou genderovou identitu". Podporuje tak tzv. trans a nebinární komunity. Visa zase letos vydala ve spolupráci s Revolut duhovou kartu. Poplatek za vydání putuje na charitu chránící práva LGBT+ komunit.
Foto: ČTK

Mnoho lidí po celém světě se podle Mastarcardu potýká s tím, že identita uvedená na jejich kartě neodpovídá tomu, kým se ve cítí být. Zejména členy transgenderových a nebinárních komunit může jméno uvedené na platební kartě dostávat do nepříjemných situací, jelikož oficiální změna jména s sebou nese nutnost absolvovat zdlouhavý a náročný úřední proces.

Karta True NameTM má umožnit jednotlivcům užívat si nakupování s kartou, která nese jméno, jakému dávají přednost.

"Naše jména určují, kdo jsme, a mnoho lidí z komunity LGBTQ+ se musí vyrovnávat s tím, že jejich platební karty jim neumožňují být sami sebou. Jako spojenci komunity LGBTQ+ máme možnost vyvolat skutečnou a smysluplnou změnu, která k řešení tohoto problému přispěje," uvedl prezident Mastercardu pro evropský trh Mark Barnett.

"Vizí společnosti Visa je vytvořit místo, kde je každý akceptován, a proto dlouhodobě podporuje rozmanité a inkluzivní prostředí. Účastní se i každoročního 'měsíce hrdosti'," doplnil mluvčí firmy František Teplý.

S kartou True NameTM se nepojí žádné dodatečné požadavky nad běžný rámec podmínek kreditních programů, takže její vydání není o nic složitější. Pro zmíněné komunity mají snadná dostupnost a možnosti použití velký význam. Téměř třetina dotazovaných z trans a nebinárních komunit uvádí, že poté, co se prokázali dokladem totožnosti, byli pro svůj vnější vzhled terčem posměchu, urážek či odmítnutí služby.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy