Platební karty nám brání být sami sebou, tvrdí nebinární lidé. Jméno má být volitelné

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2020 18:48
Vydavatelé karet se rozhodli deklarovat svou podporu genderové rozmanitosti. Společnost Mastercard letos představí v Evropě svou platební kartu True NameTM, jež umožní držitelům "používat svou genderovou identitu". Podporuje tak tzv. trans a nebinární komunity. Visa zase letos vydala ve spolupráci s Revolut duhovou kartu. Poplatek za vydání putuje na charitu chránící práva LGBT+ komunit.
Foto: ČTK

Mnoho lidí po celém světě se podle Mastarcardu potýká s tím, že identita uvedená na jejich kartě neodpovídá tomu, kým se ve cítí být. Zejména členy transgenderových a nebinárních komunit může jméno uvedené na platební kartě dostávat do nepříjemných situací, jelikož oficiální změna jména s sebou nese nutnost absolvovat zdlouhavý a náročný úřední proces.

Karta True NameTM má umožnit jednotlivcům užívat si nakupování s kartou, která nese jméno, jakému dávají přednost.

"Naše jména určují, kdo jsme, a mnoho lidí z komunity LGBTQ+ se musí vyrovnávat s tím, že jejich platební karty jim neumožňují být sami sebou. Jako spojenci komunity LGBTQ+ máme možnost vyvolat skutečnou a smysluplnou změnu, která k řešení tohoto problému přispěje," uvedl prezident Mastercardu pro evropský trh Mark Barnett.

"Vizí společnosti Visa je vytvořit místo, kde je každý akceptován, a proto dlouhodobě podporuje rozmanité a inkluzivní prostředí. Účastní se i každoročního 'měsíce hrdosti'," doplnil mluvčí firmy František Teplý.

S kartou True NameTM se nepojí žádné dodatečné požadavky nad běžný rámec podmínek kreditních programů, takže její vydání není o nic složitější. Pro zmíněné komunity mají snadná dostupnost a možnosti použití velký význam. Téměř třetina dotazovaných z trans a nebinárních komunit uvádí, že poté, co se prokázali dokladem totožnosti, byli pro svůj vnější vzhled terčem posměchu, urážek či odmítnutí služby.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy