Nezlevní, jen si zvýší zisky. Němci plošně snížili DPH, Češi jsou k nápadu skeptičtí

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
5. 7. 2020 19:35
Německo od července dočasně snížilo daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Vyšší sazba klesla z 19 na 16 procent, snížená pak ze sedmi na pět procent. Opatření má podpořit chuť Němců utrácet, jeho účinností si ale ekonomové nejsou jistí. Politika snížení DPH, která veřejné rozpočty přijde na nemalé peníze, podle nich nepomáhá zákazníkům, ale prodejcům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na hospodářství Německa, kde se novým koronavirem prokazatelně nakazilo přes 193 000 lidí, pandemie tvrdě dopadá. Experti odhadují, že hrubý domácí produkt nejsilnější ekonomiky v Evropě letos klesne o šest a možná i více procent, což by byl nejhlubší propad od druhé světové války.

Hlavním bodem schválených opatření na podporu ekonomiky je právě snížení obou sazeb DPH do konce letošního roku. Kvůli němu se letos podle ministerstva financí daňové příjmy sníží o 20 miliard eur (v přepočtu asi 534 miliard korun). To s řadou dalších opatření přispěje k rekordnímu deficitu státního rozpočtu, který by měl dosáhnout 218,5 miliardy eur, tedy asi 5,8 bilionu korun. Do letoška byl rozpočet léta bez deficitu.

Foto: Tax Foundation

Cílem je přitom rozhýbat německé hospodářství. Tím, jaký dopad bude mít dočasné snížení DPH ve skutečnosti, si ale oslovení ekonomové nejsou jistí.

"Do velké míry bude záležet na tom, zda se snížení daní promítne do snížení konečných cen, nebo zda si jej ponechají prodejci ve svých maržích. Německý ministr financí z toho titulu dokonce apeloval na firmy, že mají morální povinnost nižší daň zohlednit a přenést ji tak na zákazníky, tedy snížit ceny," vysvětluje pro on-line deník Aktuálně.cz ekonom ING Jakub Siedler.

"Do jaké míry je to však dobrý nástroj pro rozhýbání spotřeby domácností, je trochu sporné. Řada studií je vůči tomu skeptická, spíše jde o podporu nízkopříjmových skupin obyvatel, ale ty by se daly podpořit cíleněji," myslí si Seidler.

Skeptický je k opatření také ekonom Raiffeisenbank Vít Hradil. "Upřímně řečeno nejsem velkým příznivcem plošného snižování DPH jako prostředku boje proti koronavirové krizi. Efekty takového kroku byly ekonomy v historii obsáhle analyzovány a výsledky dostupných studií naznačují, že 'ušetřené' DPH obchodníci obvykle do snížení konečných cen promítnou jen velice omezeně. Větší část těchto peněz si ponechají ve svých maržích," domnívá se Hradil.

Politika snížení DPH, která veřejné rozpočty přijde na nemalé peníze, podle něj nepomáhá zákazníkům, ale prodávajícím. "Šlo by namítnout, že právě firmy a podnikatelé momentálně podobnou pomoc potřebují, a jistě je to v některých případech pravdou, ovšem zdaleka ne všichni. Plošné snížení DPH tak za cenu obrovských veřejných nákladů přilepší i té části ekonomiky, která krizí zasažena vůbec nebyla, nebo na ní naopak profitovala," říká dále Hradil.

Slušný obchodník zlevní

Prezident Svazu obchodu a cestovní ruchu ČR Tomáš Prouza namítá, že prověřit si cenu u obchodníka není těžké. "Není přece nic jednoduššího než si zapsat ceny den před změnou sazby DPH a den po změně. A žádný slušný obchodník by neriskoval poškození své pověsti tím, že by si snížení DPH nechal pro sebe," argumentuje Prouza.

Oslovené obchodní řetězce převážně odmítají o případném snížení DPH v Česku spekulovat. "Pokud dojde ke snížení DPH, tak Globus odpovídajícím způsobem tuto změnu promítne do snížení prodejní ceny zboží, tedy ve prospěch zákazníka," říká ale například mluvčí řetězce Globus Lutfia Volfová.

Z analýz nákupního chování je přitom podle Prouzy patrné, že se lidé bojí utrácet a omezují své výdaje. Snížení DPH a z toho plynoucí snížení cen by proto pomohlo lidem, aby se tolik nebáli utrácet. "Pokud se totiž dlouhodobě zastaví spotřeba, budou veškerá další ekonomická opatření vlády zbytečná," dodává.

To raději snížení daní, namítají experti

Experti ve fungování opatření v tuzemsku příliš nevěří proto, že Česko je ve srovnání s Německem více závislé na mezinárodním obchodu i kapitálu. Znamená to podle nich, že po zavedení sníženého DPH by část dodatečného zisku, který by firmám tímto vznikl, v naší ekonomice nakonec stejně nezůstala.

"Pokud už bychom chtěli aplikovat strategii kobercového náletu, tedy neadresné pomoci napříč celou ekonomikou, pak by se nabízelo spíše například dočasné snížení daní z příjmů fyzických osob či odvodů na sociální zabezpečení. Tyto peníze jdou přímo spotřebiteli, který za ně pak může navýšit své útraty, pokud mu to jeho situace dovolí. V případě snížení pojištění to také snižuje náklady firem na pracovní sílu, které jsou u nás mimochodem absurdně vysoké a o snížení si přímo říkají, čímž se podpoří zaměstnanost," vysvětluje pro Aktuálně.cz Hradil z Raiffeisenbank.

Ten by ke snižování DPH přistoupil pouze cíleně v sektorech, které byly krizí sraženy na kolena. 

Lákadlo pro Čechy

Snížení DPH v Německu a s tím spojené mírně nižší ceny by nicméně mohly přilákat Čechy k tamním nákupům. "Ať už jde o potraviny, nebo třeba drogerii. Řada firem v ČR už tuto příležitost uchopila a nabízí e-shopy zprostředkovávající výhodný dovoz zboží přímo z Německa. Takže vlastně už nyní tam můžeme nakupovat, aniž bychom museli vlastně do německých obchodů přímo vyrazit," popisuje situaci ekonom ČSOB Petr Dufek.

Problémem nakupování v německých e-shopech je podle ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy tradičně poměrně vysoké mezinárodní poštovné. "To však lze obejít zřízením virtuální adresy v Německu, z níž pak je zboží posláno až třeba se sedmdesátiprocentní slevou na poštovném do ČR. Na trhu existují společnosti, které zajistí zřízení virtuální adresy v Německu i přeposílání zboží původem z německého e-shopu do ČR," dodává Kovanda.

Virtuální adresa v Německu totiž umožňuje nechat si na ni posílat nákupy z Německa - v řadě případů je totiž doprava v zemi zdarma. Více zásilek jde následně sloučit a nechat si je přes prostředníka zaslat do Česka levněji v jednom balíku.

Na zahraničních e-shopech ročně nakupuje zhruba 1,3 milionu Čechů. Z e-shopů v EU jsou nejvyhledávanější právě německé a pak také slovenské. V e-shopech mimo EU nakupují Češi hlavně v čínských, britských a amerických, doplňuje ekonom.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy