Nájem, nebo vlastní bydlení? Nový index porovnává, co je výhodnější podle krajů

Ekonomika Ekonomika
3. 5. 2016 13:55
Index ukazuje, jaký je podíl průměrného nájemného k průměrné splátce úvěru od stavební spořitelny. Čím je podíl vyšší, tím snazší je pro člověka přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastnického financovaného na úvěr.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Pořízení vlastního bydlení na úvěr je v porovnání s placením nájemného nejdostupnější v Praze, Zlínském kraji a Kraji Vysočina. Naopak nájemní bydlení je dostupnější než splácení úvěru hlavně v Ústeckém, Libereckém nebo Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z nového indexu, který dnes představily stavební spořitelna Modrá pyramida a Asociace realitních kanceláři České republiky.

Index ukazuje, jaký je podíl průměrného nájemného k průměrné splátce Hypoúvěru od Modré pyramidy v daném kraji. Čím je podíl vyšší, tím snazší je pro člověka přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastnického financovaného na úvěr. Porovnání zohledňuje průměrnou rozlohu bytů podle údajů Českého statistického úřadu.

Foto: Modrá pyramida

Poměr mezi výší nájemného a průměrnou splátkou za úvěr také ukazuje, jak rychle se může vrátit nákup bytu jako investice, pokud vlastník takový byt pronajímá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy