Na cestu za prací dostanete příspěvek, plánuje Marksová

ČTK ČTK
28. 7. 2015 14:58
Systém nebude plošný. Bude se týkat problémových míst s vysokou nezaměstnaností.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Petr Sznapka

Jablunkov (Frýdecko-Místecko) - Úřady práce budou od příštího roku přispívat na dopravu lidem cestujícím za prací. Systém se připravuje, nebude ale plošný. Bude se týkat problémových míst s vysokou nezaměstnaností a nedostatkem pracovních nabídek. ČTK to dnes při návštěvě Třinecka a Jablunkova řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

"V minulosti už něco podobného fungovalo. Nyní chceme tuto možnost lidem znovu nabídnout. Chceme tak podpořit migraci lidí za prací," řekla ministryně. Na programu nyní pracuje společně se zástupci úřadů práce, které by měly tuto formu dávek poskytovat.

Zatím ale není jasné, jak vše bude fungovat. "Rozhodně ale nepůjde o plošné opatření. Týkat by se mělo jen oblastí, které se potýkají s nedostatkem pracovních míst," řekla Marksová. Jasné ale zatím není ani to, jak vysokou částku by úřady přispívaly.

"Je pravděpodobné, že by se určil nějaký strop. Je možné, že budeme lidem přispívat na dopravu či například ve spolupráci se zaměstnavateli budeme vypravovat autobusy. Například pracovníky na Jablunkovsko můžeme přivážet z Bruntálska," uvedla.

Také hutníci chtějí dříve do důchodu

Marksová se dnes setkala s odboráři Třineckých železáren. Ti se zajímali mimo jiné o to, zda by i hutníci mohli mít nárok na dřívější odchod do důchodu.

Toto téma, týkající se ale horníků, řešila vláda na zasedání v Ostravě. Ministři se ale nedohodli na tom, že by všichni horníci, kteří dělají pod zemí a odpracovali určitý počet směn, měli odcházet do penze o pět let dříve než ostatní pracující.

Dřívější penzi pro havíře navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí, které tak chtělo řešit propouštění kvůli zavírání dolů. S návrhem patřičné novely ale dlouhodobě nesouhlasilo ministerstvo financí.

"Ministři sociální demokracie a KDU-ČSL jsou pro návrh. Proti je ministr financí Andrej Babiš. Vedla se vzrušená debata, která ještě bude pokračovat," řekla Marksová. Podle ní bude složité návrh prosadit. Pokud se to podaří, bude možné pak jednat i o hutnících, dodala.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy