Majetková přiznání už od dvou milionů, přitvrzuje ČSSD

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
9. 9. 2013 16:14
Proti daňovým únikům pomohou registrační pokladny a účtenková loterie.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Lidé, kteří si v jednom roce pořídí movité věci za více než dva miliony korun, budou muset podat majetkové přiznání. Týká se to například automobilů, cenných papírů, podílů v obchodních společnostech, jachet či diamantů. U nemovitostí by hranice činila deset milionů korun.

Pokud lidé nebudou schopni prokázat, že si na nemovitosti nebo jiné věci vydělali nebo je získali za jiný legální příjem (například dědictví), museli by státu zaplatit stoprocentní daň. Konkrétně půjde o majetek, jemuž nebudou odpovídat zdaněné příjmy.

Při představování aktuálního daňového programu ČSSD to řekl předseda této nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka. Podle něj by nová povinnost platila od roku 2015 a nezasahovala by do minulosti. Hlavním cílem majetkových přiznání je zamezit legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Povinnost by se týkala také držení hotovosti nad určitou výši. Finanční úřady by navíc podle plánů ČSSD mohly do pěti let od pořízení majetku nabyvatele vyzvat, aby vysvětlil, z jakých prostředků jej nabyl.

Nový plán ČSSD je přísnější než jeho předchozí verze, které se opozice neúspěšně pokoušela prosadit ve sněmovně. Původně hovořila o hranici pěti milionů korun u cenných papírů a dvaceti milionů u nemovitostí, ve druhém návrhu pak snížila hranici u nemovitostí na 15 milionů. Sankční daň přitom měla činit nikoliv sto, ale „jen" 76 procent.

Proti daňovým únikům pomohou podle sociální demokracie povinné registrační pokladny s fiskální pamětí. Oproti dřívějším plánům už by to nemělo přinést výraznější zátěž drobných živnostníků, protože prakticky každý už má nyní připojení k internetu a je také v jejich zájmu bojovat proti nekalé konkurenci.

"Smyslem není jen zlepšení daňového výnosu, ale také lepší ochrana spotřebitelů. Reklamaci lze bez účtenky vyřídit jen těžko," říká stínový ministr financí Jan Mládek. ČSSD chce také zavést účtenkovou loterii organizovanou státem. Tu od letošního září spustilo sousední Slovensko.

Konzervativní odhad daňových úniků je podle Mládka 150 až 200 miliard korun ročně. Cílem ČSSD by bylo omezit je ve dvou letech zhruba o 40 miliard korun.

ČSSD zopakovala, že chce obnovit progresivní daň z příjmu fyzických osob. Zatím počítá jen se dvěma sazbami ve výši 15 a 27,5 procent ze stávající superhrubé mzdy, což odpovídá 20 procentům do 100 tisíc korun a 30 procentům nad 100 tisíc korun z hrubé mzdy. Daň by se tedy znovu měla počítat z hrubé, nikoliv superhrubé mzdy.

Daň z příjmu právnických osob chce ČSSD zvýšit ze současných devatenácti na 20 nebo 21 procent. Současně plánuje zavést druhou sazbu ve výši 25-30 procent pro velké firmy v energetickém, telekomunikačním a finančním sektoru.

Sociální demokraté chtějí obrátit trend zvyšování nepřímých daní na úkor daní přímých, zejména by se měl zvýšit podíl majetkových daní na celkové daňové kvótě.

ČSSD sice neslibuje, že sníží daň z přidané hodnoty na předchozí úrovně, ale neplánuje alespoň její další zvyšování. „Budeme hledat dohodu s Evropskou komisí buď pro vytvoření třetí sazby, nebo osvobození některých položek, především pak léků a knih, od této daně," dodává Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy