Praha - V České republice bylo loni zadrženo 6853 kusů padělaných či pozměněných bankovek a mincí všech měn. Oproti roku 2008 je to téměř o polovinu více. Uvedl to dnes člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek.
Celková hodnota zadržených padělků české měny se loni zdvojnásobila a dosáhla zhruba pěti milionů korun.
České bankovky a mince se na počtu zadržených bankovek a mincí podílely více než polovinou. Stejně jako dříve byla i vloni nejčastěji padělaná tisícikoruna.
"Naprostá většina padělků českých bankovek byla stejně jako předloni vytištěna na inkoustových tiskárnách," upřesnil Řežábek. Téměř 83 procent padělků - stejně jako předloni - byla centrální bankou hodnocena jako "méně zdařilá", což představuje druhý nejnižší stupeň nebezpečnosti z celkem pěti hodnotících stupňů.
I přes meziroční nárůst ale zůstávají české bankovky velice bezpečné v porovnání s průměrem Evropské unie V Česku připadá jeden padělek na 97 500 bankovek v oběhu, v unii je poměr 1: 13 850.
Hodnota zadržených padělků zahraničních měn vloni vzrostla z 4,3 milionu na 7,2 milionu. V čím dál větší oblibě jsou eura, naopak padělků dolarů je stále méně. Podle Řežábka se přitom zvýšil počet zdařilých padělků, které nelze jednoduše rozpoznat. Nejvíce padělaná byla stoeurová bankovka.
Vedle padělků vzrostl také počet zadržených nebezpečných napodobenin. Předloni jich bylo 888 kusů, vloni už 3385. Napodobeniny však obvykle bývají - oproti padělkům - vyrobeny za jiným účelem než je placení v reálném světě. Jde typicky o filmové rekvizity, reklamní předměty, poukázky na slevy nebo učební předměty. Podmínky pro legální výrobu napodobenin upravuje vyhláška ČNB č. 553/2006.
Podívejte se na archivní bankovky nejen z dob socialismu: