Benzin a nafta na začátku prázdnin mírně zlevnily

Ekonomika Ekonomika, Red Eko
7. 7. 2009 16:03
Podívejte se na ceny v jednotlivých krajích
Za kolik natankovat? To je, oč tu běží.
Za kolik natankovat? To je, oč tu běží. | Foto: Reuters

Praha  - Pohonné hmoty v Česku minulý týden zlevnily v řádu několika haléřů. Ukazují to úterní data společnosti CCS.

Litr benzínu Natural 95 levnější tak mají motoristé o prázdninách levnější v průměru o 15 haléřů, prodává se za 29 korun. Podobně se snížila i cena nafty - litr stojí v celorepublikovém průměru 26,86 koruny, tedy o 16 haléřů méně než o týden dříve.

Za mírným poklesem cen pohonných hmot stojí podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum posilující koruna a stagnující cena ropy ve světě.

Výrazné zdražování zatím nebude

Ceny benzinu a nafty budou podle Čermáka v tuzemsku pravděpodobně stagnovat. "V průběhu následujících dnů bychom se u našich pump neměli dočkat žádného výrazného zdražování," očekává.

Nejdražší byl v pondělí benzín v Jihomoravském kraji, kde se prodával průměrně za 29,46 koruny za litr. Jihomoravský kraj těsně následují Moravskoslezský kraj (29,43 Kč/l) a hlavní město Praha (29,42 Kč/l). Hranici 29 korun za litr stále překračuje polovina krajů v České republice.

Nejvíce za naftu v pondělí zaplatili řidiči na Vysočině, a to 27,40 koruny za litr. V Praze je nyní nafta druhá nejdražší s cenou 27,37 koruny za litr.

Nejlevnější benzín je na Královéhradecku

Stále nejlevnější benzin je v Královéhradeckém kraji, a to i přes zdražení o deset haléřů. Motoristy přijde na 28,54 koruny za litr. je benzín. Jen o pár haléřů dražší je v kraji Olomouckém.

Nejlacinější nafta je - stejně jako v minulém týdnu - k dostání v Karlovarském kraji. Zde cena klesla o 33 haléřů na částku 26,19 koruny za litr. Druhou nejlevnější cenu nafty vykazuje Olomoucký kraj, díky poklesu o 81 haléřů se dostala na 26,40 koruny za litr.

Foto: CCS
Čtěte také:
Desetina benzinek šidí zákazníky, ČOI ale tají hříšníky
 Kam jezdí Češi na benzin? V kurzu jsou hypermarkety
K moři o trochu levněji, Slovinsko mění dálniční známky
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy