Koruna podnikla další výlet pod hranici 23 CZK/EUR

Red eko
21. 7. 2008 16:19
Na začátku obchodování koruna klesla na 22,945 za euro

Praha - Hned na začátku nového týdne koruna opět posiluje a během dopoledne vylepšila svůj rekord až na 22,92 CZK/EUR. V závěru dnes se její kurz pohybuje stále pod 23 korun za euro, na hladině 22,96.

Informaci přinesl server Patria Online.

Hranici 23,00 při tom koruna pokořila v závěru minulého týdne.  

Od začátku roku česká měna posílila o více než 11 procent a za posledních 12 měsíců téměř o 19 procent.

"Analytici včetně nás se tak dále mohou zabývat tím, nakolik je současné tempo apreciace udržitelné a zdali představuje pro ekonomiku problém. Podle našeho názoru může být pro některé sektory silná koruna opravdu problém - otázka však zní: kdy (a zda vůbec) se tento problém objeví v agregátních datech," komentoval situaci Jan Čermák z finanční skupiny ČSOB. 

Podle Čermáka časem může dojít ke zhoršení zahraničního obchodu. Více v ranním komentáři: Koruna láme další rekordy - intervence vyloučeny

Premiér Mirek Topolánek v dnešních Hospodářských novinách řekl, že nepovažuje současné posilování koruny za vážnější hrozbu pro české hospodářství a že by nedoporučil ani případnou intervenci ze strany České národní banky.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy