Kolik zaplatíte na dovolené? Nové porovnání ukazuje kupní sílu české koruny

Olga Skalková Olga Skalková
26. 4. 2017 10:45
Za ekvivalent české tisícikoruny si toho český turista koupí nejvíc v Bulharsku, Turecku a Maďarsku. Naopak nejmenší kupní sílu z 11 porovnávaných zemí má česká tisícikoruna v Rakousku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Jen ve třech z jedenácti zemí, kam Češi jezdí nejčastěji na dovolenou, je levněji než doma: v Bulharsku, Turecku a Maďarsku. Vyplývá to z analýzy UniCredit Bank, která porovnala ceny zboží a služeb v oblíbených turistických destinacích (nikoliv ceny zájezdů).

Za ekvivalent české tisícikoruny si toho český turista koupí nejvíc v Bulharsku, kde si může dovolit zboží a služby v hodnotě 1370 korun. Na druhém místě je Turecko, kde za českou tisícovku pořídí nákup v hodnotě 1180 korun. Třetí místo zaujalo Maďarsko, kde má česká tisícikoruna hodnotu 1110 korun.

Hodnota české tisícikoruny v zahraničí:

Hodnota české tisícikoruny v zahraničí (únor 2017). U červeného sloupce jde o vážený průměr podle oblíbenosti destinace.
Hodnota české tisícikoruny v zahraničí (únor 2017). U červeného sloupce jde o vážený průměr podle oblíbenosti destinace. | Foto: UniCredit Bank

Naopak nejmenší kupní sílu z 11 porovnávaných zemí má česká tisícikoruna v Rakousku. Češi za ni pořídí nákup, za který by doma utratili 610 korun.

"Vlivem nízkých životních nákladů v tuzemsku je pro Čechy zahraničí dražší v průměru o patnáct procent. Příznivou zprávou ale je, že v Chorvatsku a na Slovensku je příplatek jen zanedbatelný. A naši sousedé na východní hranici jsou cenově atraktivnější než východní jadranské pobřeží," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Studie však zároveň ukazuje na růst kupní síly Čechů. Největší přilepšení proti loňsku Čechy čeká v Egyptě, Turecku a Tunisku.

Změna kupní síly české koruny:

Změna kupní síly české koruny v jiných zemích (únor 2017 oproti předchozímu roku)
Změna kupní síly české koruny v jiných zemích (únor 2017 oproti předchozímu roku) | Foto: UniCredit Bank

"Vůbec nejvíc Češi mohou letos těžit při svých útratách v Egyptě. Zásluhu na tom mělo prudké posílení tamní měny, která uplynulý rok proti koruně ztratila polovinu své hodnoty," říká Sobíšek. Nárůst kupní síly koruny v Egyptě je podle něj ale statisticky obtížné vyčíslit. Do meziročního srovnání kupní síly není tato země zahrnuta.

V případě Turecka stoupla síla koruny o 11,2 procenta, v případě Tuniska o 6,6 procenta. Kupní síla koruny meziročně vzrostla v dalších sedmi zemích. Jde ale o růst, který turista ani nepocítí - nejčastěji kolem jednoho procenta. Naopak nižší kupní sílu Čechů než loni zaznamenává studie v Chorvatsku, Maďarsku a Španělsku. Opět jde ale o minimální změnu.

Město Hodnota tisícikoruny
Varna 1 136 Kč
Izmir 1 095 Kč
Burgas 1 092 Kč
Sofia 1 085 Kč
Antalya 1 060 Kč
Žilina 984 Kč
Poprad 981 Kč
Istanbul 947 Kč
Bratislava 860 Kč
Split 792 Kč
Pula 792 Kč
Palermo 689 Kč
Dubrovník 649 Kč
Marseille 646 Kč
Nantes 613 Kč
Vídeň 596 Kč
Innsbruck 571 Kč
Řím 568 Kč
Grenoble 516 Kč
Bolzano 510 Kč
Paříž 506 Kč
Salzburg 459 Kč

Na více než čtyři dny loni vycestovaly do ciziny 4,3 miliony Čechů - o 70 tisíc víc než před rokem. Na první místo nejoblíbenějších zemí se po roční pauze vrátilo Chorvatsko, kde se počet českých turistů meziročně zvýšil o 15 procent na 828 tisíc. Z pozice jedničky ho v roce 2015 odsunulo Slovensko, loni ale zájem českých turistů o slovenské dovolené klesl meziročně o třetinu na 555 tisíc lidí.

Třetí nejnavštěvovanější zemí loni zůstala Itálie, kam loni vyjelo 552 tisíc Čechů. Následují Rakousko, Řecko a Španělsko.

Letos cestovní kanceláře avizují ještě lepší výsledky předprodeje dovolených. "Očekáváme rekordní sezonu. Hlavním hitem bude Řecko. Velmi výrazně se vrací zájem o Egypt, u kterého registrujeme vůbec největší meziroční nárůst prodejů," říká například Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer. Na obnovení poptávky do Egypta a také do Turecka má podle něj vliv i nižší cena zájezdů.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy