Chcete jít do minusu? Za kontokorent platí Češi víc než jiní Evropané, cenu příliš neřeší

Olga Skalková Olga Skalková
23. 1. 2017 14:55
Kontokorent od Equa bank láká na nejvýhodnější podmínky na trhu a úrokovou sazbu, která patří k nejnižším. V Česku je ale králem mezi jednookými. V době, kdy se úroky u spotřebitelských úvěrů nebo hypoték drží na rekordně nízké úrovni, totiž platí Češi za kontokorenty výrazně víc. Banky využívají toho, že cenu kontokorentu lidé příliš neřeší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha Equa bank od ledna nabízí kontokorenty se sazbou, o níž inzeruje, že patří mezi nejnižší na trhu. Překonat většinu konkurentů není těžké. Za možnost jít na běžném účtu do minusu si totiž tuzemské banky účtují jedny z nejvyšších úroků v historii.

V době, kdy se úroky u spotřebitelských úvěrů nebo hypoték drží na rekordně nízké úrovni, platí Češi za kontokorenty výrazně víc – podle statistik ČNB v průměru 17,63 procenta ročně. Banky zdražily kontokorenty během finanční krize a posledních sedm let jejich sazby prakticky nemění.

Data Evropské centrální banky ukazují, že domácnosti v Česku za tento typ úvěrů platí skoro nejvíc v Evropě. Podle poslední statistiky ke konci listopadu měli vyšší úroky jen lidé v Lotyšsku a Estonsku.

Kontokorenty v Česku zůstávají drahé, přestože banky mají přebytek „levných peněz“ z vkladů a sazby na mezibankovním trhu jsou nejníže v historii. Úrok za povolené přečerpání účtu se v některých bankách už blíží úrokům na kreditních kartách. U „kreditek“ ale lidé mají bezúročné období až 55 dní, zatímco z kontokorentu musí platit za každý den čerpání.

Banky argumentují tím, že cena kontokorentů odpovídá účelu, ke kterému jsou určeny. "Kontokorenty slouží ke krátkodobému překlenutí nedostatku peněz. Například při čerpání částky 5000 korun po dobu jednoho týdne zaplatí klient na úrocích 21 korun," říká Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank, která kontokorent nabízí za úrok 21,9 procenta ročně.

Foto: Hospodářské noviny

"Současný úrok 18,9 procenta máme od září 2009," upřesňuje Martina Slavíková z tiskového oddělení České spořitelny. Reálně prý klienti platí za kontokorenty málo. "Učíme je, aby kontokorent využívali jen krátkodobě a tak, aby ho stačili splatit z další výplaty. Na dlouhodobější financování jsou jiné úvěry, " dodává Slavíková.

Banky v minulosti často odkazovaly klienty právě na kontokorenty, když si chtěli půjčit menší částky. Spotřebitelské úvěry nyní většinou nabízejí od 20 tisíc korun.

Podle statistiky ČNB, která vývoj sazeb na kontokorentech sleduje od roku 2004, byla nejnižší průměrná sazba právě před sedmnácti lety. Lidé si tehdy půjčovali za 13,5 procenta ročně, přestože sazby na mezibankovním trhu byly vyšší než nyní. Například roční mezibankovní sazba je nyní 0,44 procenta, zatímco v roce 2004 byla kolem 2,5 procenta.

Zlevnění kontokorentů banky nechystají. "V tuto chvíli o žádných změnách neuvažujeme," říká mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Stejně se vyjádřily i ostatní banky. Jako hlavní důvod uvádějí situaci na trhu.

"Lidem příslušný zaplacený roční úrok rozložený do několika dnů či týdnů nepřijde moc vysoký. Že by kvůli výhodnějšímu kontokorentu změnili banku, to se neděje," říká Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank, která kontokorenty nabízí za úrok 16,9 procenta ročně.

"Kontokorent neslouží bankám jako nástroj k získání nových klientů, jako třeba hypotéky. Zavedli jsme ho, protože ho naši klienti chtěli," dodává Hák.

Konkurence na kontokorentech však se v posledních letech projevila na některých poplatcích. Banky postupně ruší poplatek za přidělení nebo za čerpání.

V nedávném průzkumu agentury GfK pro službu Zonky.cz většina z dotázaných uvedla, že ví, že platí předražené krátkodobé úvěry. Celá polovina ale rovnou přiznala, že pro úsporu nic neudělala nebo řešení stále odkládá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy