Končící Zuno posílá výpovědi a láká na speciální nabídku. Kdo nebyl aktivní, nezíská nic navíc

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 23. 12. 2016 18:50
Zuno Bank, která se nedokázala na českém trhu prosadit podle představ majitelů, láká své klienty na přestup do sesterské Raiffeisenbank. Nabídka se liší podle toho, jak byl klient aktivní - v základní variantě se neliší od standardního účtu. Chystaný konec na českém trhu oznámila Zuno již v říjnu, nyní začala rozesílat výpovědi.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Internetová banka Zuno Bank, která letos v říjnu oznámila svůj konec na českém a slovenském trhu, začala vypovídat smlouvy s klienty. V e-mailech jim nabízí přestup do sesterské Raiffeisenbank a láká na "speciální" podmínky.

Základní verze nabídky, kterou Zuno Bank nabízí nepříliš aktivním uživatelům, láká na účet eKonto Smart.

Tato nabídka od Zuno vyzdvihuje účet zdarma, výběry ze všech bankomatů v Česku zdarma, úrok na spořicím účtu 0,75 procenta a síť více jak 160 poboček Raiffeisenbank. To je všechno pravda - ovšem eKonto Smart je bez poplatků jen při splnění podmínek.

Standardní poplatek činí 99 korun měsíčně a lze ho "vymazat" při splnění dvou podmínek: Na konto musí přijít alespoň 15 tisíc korun měsíčně a každý měsíc je třeba provést alespoň tři odchozí transakce, mezi něž se vedle odchozích plateb počítají i platby kartou. Stejné podmínky je třeba splnit i pro získání zmíněné úrokové sazby na spořicím účtu - ta přitom platí jen na vklady do 150 tisíc korun.

Nabídky se liší

Podle mluvčího Zuno Vladimíra Michny připravila Raiffeisenbank pro klienty končící banky několik nabídek, které se liší podle toho, jak intenzivně v minulosti využívali služeb Zuno.

"Jde například o nabídku služeb privátního bankovnictví pro klienty, kteří splňují podmínky pro vstup do privátního bankovnictví Raiffeisenbank, nebo možnost získat mobilní telefon v rámci eKonta Smart, který je standardně nabízen pouze k (výkonnějšímu - pozn. redakce) kontu eKonto Komplet," říká Michna.

Klient také může dostat voucher na vedení účtu po šest měsíců zdarma. "Je pouze na něm, zda nabídku využije, či nikoliv. My mu zaručíme hladký přechod," dodává mluvčí. Peníze si také lze vybrat nebo převést do kterékoliv banky.

Banka skončí do poloviny roku 2017

Zuno oslovuje klienty s výpovědí postupně. "Nejedná se o jednorázovou aktivitu. Tento proces probíhá ve vlnách," říká Michna. Banka už dříve uvedla, že na trhu skončí do půlky roku 2017. Nové klienty nepřijímá již od 21. října.

Zuno nabízelo bezplatné vedení běžného účtu bez dalších podmínek, pouze každý výběr z tuzemského bankomatu přišel na 28 korun (v zahraničí 80 korun). Kdo si místo toho připlatil 68 korun jako měsíční paušál nebo zaplatil kartou od Zuno alespoň 3000 korun měsíčně, získal variantu Účet Plus obsahující všechny základní služby včetně výběrů z bankomatů (od částky 1000 korun). Na spořicím účtu nyní nabízí sazbu maximálně ve výši 0,4 procenta.

Nabídku bezplatných bankovních účtů můžete porovnat v tomto přehledu.

Málo prodaných úvěrů

Zuno Bank vstoupila na český trh v polovině roku 2011. Od roku 2010 působila na Slovensku, k původně avizovanému vstupu na další trhy už nakonec nedošlo. V Česku a na Slovensku měla ke konci srpna celkem 266 tisíc klientů, ke konci loňského roku to bylo 280 tisíc. Celkové vklady dosáhly 22 miliard korun, na úvěrech banka půjčila 2,3 miliardy korun.

Právě nízký podíl prodaných úvěrů byl jedním z hlavních důvodů, proč se banka i po pěti letech pohybovala ve ztrátě a musela skončit. Česká pobočka Zuno sice loni ztrátu téměř o třetinu snížila, i tak byla stále ve značném minusu - 151 milionů korun.

Mateřská Raiffeisenbank International se snažila prodat Zuno přinejmenším od začátku roku 2015. Loni v září informovala lucemburská skupina ABH Holdings, že podepsala smlouvu o koupi Zuno, letos v březnu však od toho odstoupila. Důvod prý nesouvisel s bankou Zuno. ABH Holdings je mateřským konsorciem pro Alfa Banking Group, kterou ovládají miliardáři Michail Fridman a German Chan. Fridman patří k nejbohatším ruským oligarchům.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy