Kdo nechce sKartu, o dávky zatím nepřijde, slíbil Nečas

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
7. 12. 2012 14:15
Převzetí sKarty mohou lidé odložit, ale nevyhnou se mu. Vláda chce zpřísnit zákon
Foto: ČS

Praha - Úřady práce zatím nebudou nikomu pozastavovat výplatu sociálních dávek, pokud si lidé nevyzvednou sKartu. Na páteční tiskové konferenci to slíbil předseda vlády Petr Nečas z ODS, když informoval o výsledcích jednání vlády s Českou spořitelnou, která systém sKaret zajišťuje.

Tato "úleva" ovšem bude platit jen do doby, než koalice prosadí zpřísnění dosavadního zákona. Ten totiž dosud neřeší, dokdy musí lidé sKartu převzít poté, co je k tomu úřad práce vyzve. Nestanoví ani povinnost osobního převzetí karty nebo sankce za její odmítnutí.

"To považujeme za slabinu zákona," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 s tím, že zhruba na jaře chce vláda zákon zpřesnit.

Nečas také potvrdil pondělní informaci online deníku Aktuálně.cz, podle níž úřady práce - navzdory varováním - zatím nikomu čerpání dávek kvůli nepřevzetí sKarty nepozastavily.

Převzetí zůstane povinné

Osobní převzetí sKarty na úřadu práce a její používání jako "průkazky" tedy zůstane nadále povinné. Není přitom jasné, v čem je výhodnější než občanský průkaz, který na přepážce úřadu může plnit stejnou roli a navíc - oproti kartě - obsahuje i fotografii. (Výjimkou jsou zdravotně postižení, u nichž má karta zároveň nahradit dosavadní průkaz ZTP, což je však pro změnu neslučitelné se zákazem nedávat platební kartu do ruky jiným lidem).

Premiér Nečas sice prezentuje jako úlevu, že platební funkce karty bude dobrovolná, tak je tomu ovšem už od počátku fungování systému. Povinně s touto kartou budou muset platit jen lidé pobírající dávky v hmotné nouzi, pokud je úředníci vyhodnotí jako osoby, u nichž je riziko zneužívání dávek. Ostatní příjemci si - tak jako dosud - mohou vybrat, zda si dávky z "virtuálního účtu" v České spořitelně vyberou v bankomatu, nebo při placení v obchodě, nebo zda si je nechají automaticky posílat na účet ve své dosavadní bance.

Ministerstvo také s téměř ročním zpožděním splní svůj slib, že umožní lidem čerpání dávek prostřednictvím složenek, pokud na tom budou trvat a jsou si za to ochotni nově zaplatit. Do celého projektu proto vstoupí i Česká pošta. Pouze lidé čerpající dávky v hmotné nouzi zůstanou od poplatků za složenky nadále osvobozeni.

Premiér Nečas zmínil, že cena této služby se rovněž stane součástí novelizovaného zákona a že bude stejná, jakou si Česká pošta dnes účtuje za doručování důchodů. Poplatek za doručení dávek poštovní složenkou tedy bude činit 21 korun.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Odmítnete sKartu? Dávky zatím nikomu nepozastavili
Tajný přílepek pomohl. Přes sKartu půjde i podpora

Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví do konce ledna 2013 novely zákona, které by měly zmíněné změny zanést do legislativy, podle ministryně by nová pravidla měla být účinná nejspíše v květnu 2013.

Neomezený počet výběrů z bankomatů ČS

Změní se také smlouva s Českou spořitelnou, ze které vypadne odstavec slibující, že ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo podporovat výplatu důchodů přes sKarty, a odpadne také zmínka o tom, že Česká spořitelna počítá s tím, že přes sKarty bude vypláceno 98 % dávek.

„Ujišťuji všechny seniory, že v tuto chvíli není mým cílem a zájmem vyplácet prostřednictvím karet také penze. Proto změníme smlouvu s Českou spořitelnou tak, abychom v ní zrušili ustanovení týkající se výplat důchodů přes sKartu," uvedla ministryně Müllerová.

Česká spořitelna dále udělala ústupek v tom, že nově budou držitelé sKaret moci z jejích bankomatů vybírat peníze kdykoli a jakkoli často bez poplatku, změnu deníku Aktuálně.cz potvrdilo tiskové oddělení spořitelny. Doposud byl systém nastaven tak, že na jednu dávku a jeden měsíc náleží buď jeden výběr z bankomatu, nebo převod zdarma, další výběry byly za 6 korun. Změna se netýká výběrů bankomatů konkurenčních bank, kde je nastaven poplatek ve výši 40 korun.

Nově Česká spořitelna umožní také přes bankomaty měnit PIN kód zdarma. Doposud tuto možnost nabízela jen dočasně do konce roku 2012, nyní oznámila trvalou změnu z předchozích 6 korun.

Ministryně Ludmila Müllerová reagovala i na další kritiku, která se na sKarty v posledních dnech snesla. Slíbila tak například, že chystané změny bude konzultovat s úřadem ombudsmana či s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Konkrétně se pak změní způsob doručování sKaret pro lidi s těžkým zdravotním postižením a pro seniory čerpající sociální dávky. Tyto skupiny lidí nebudou muset pro sKartu docházet na úřad práce, ale přijdou jim domů. Pro ostatní bude i nadále platit, že si pro kartu budou přicházet na úřad práce a PIN jim přijde poštou.

Bez využití je devět z deseti sKaret

Jak online deník Aktuálně.cz informoval na začátku týdne, pouze osmdesát lidí zatím výslovně odmítlo převzetí takzvané sociální karty. Nikomu z nich úřady skutečně nepozastavily výplatu sociálních dávek. Přes 60 tisíc karet zatím na převzetí čeká.

Úřady práce zatím předaly lidem zhruba 155 tisíc sKaret, z toho 2281 má sloužit zároveň jako průkaz osoby se zdravotním postižením.

Přímo na svůj účet v bance - tedy prakticky bez využití platebních funkcí karty - si stále nechává posílat dávky 89 procent majitelů sKaret. Jejich podíl se tak od září nemění.

 

Právě se děje

Další zprávy