Kdo je nespolehlivý plátce? Známe pravidla ručení

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 4. 2013 6:55
Ručení za odvod DPH v případě platby na neregistrovaný účet hrozí další odklad
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Podnikatelé a firmy mají od letošního roku ještě důkladněji prověřovat své obchodní partnery. Ministerstvo financí totiž v rámci tažení proti daňovým únikům prosadilo do zákona další nové situace, kdy firmy ručí za to, že jejich obchodní partner řádně odvede daň z přidané hodnoty (DPH).

Firmy, které se obávaly zvýšené administrativy, ale zatím mohou být klidné. Úředníci dosud neoznačili žádnou společnost v Česku za nespolehlivého plátce. A Generální finanční ředitelství o půl roku odložilo platnost ručení v případě platby na neregistrovaný účet, které mělo původně odstartovat na začátku dubna.

Odklad platnosti na začátek září přitom ještě nemusí být konečný. Ministerstvo financí totiž připravuje další novelu, která termín může dále posunout. Online deníku Aktuálně.cz to řekl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Chystaná úprava stanoví minimální výši platby, které by se ručení v případě úhrady na neregistrovaný účet týkalo.

Minčič již dříve řekl serveru ihned.cz, že v úvahu připadá minimálně hranice na úrovni 350 tisíc. Do této výše je totiž možné provádět platby v hotovosti, takže by kontrola stejně nedávala smysl.

Nyní Minčič online deníku Aktuálně.cz řekl, že hranice bude posunuta ještě nad úroveň 350 tisíc korun. Ministr financí Miroslav Kalousek pak dodal, že jeho úřad uvažuje nad několika variantami, nejpravděpodobněji ale hranice zůstane v řádech statisíců.

Minčič zároveň upřesnil, že připravovaná novela by neměla být schválena dříve než v druhé polovině roku 2013 a že dokud schválena nebude, tak institut ručení při platbě na jiný než registrovaný účet správci daně vymáhat nebudou. Je tak pravděpodobné, že odklad na září bude muset být v průběhu roku ještě prodloužen.

Další úpravy tohoto opatření podle Minčiče ministerstvo financí nechystá.

Prověří to Evropská komise

U každého jednotlivého typu ručení za odvod DPH platí stejné pravidlo: samotná platba na neregistrovaný účet nebo na účet „nespolehlivého plátce" ještě automaticky neznamená, že by se firma dostala do problémů. Ten by nastal až v případě, že by obchodní partner neodvedl DPH a úřadům by se nepodařilo peníze vymoci.

U registrovaných účtů pak platí, že firmy nemají povinnost vybrané účty zveřejňovat v registru plátců. Firmy mají pouze povinnost oznámit správci daně všechna čísla bankovních účtů, které jsou využívány k ekonomické činnosti. Když firma žádný z těchto účtů neoznačí pro zveřejnění v registru, bude to u ní v internetové databázi uvedeno. Kdo s ní obchoduje, bude ručit za její odvod DPH.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Daňové ráje a pekla v Česku. Žebříček finančních úřadů
Z reformy daní je torzo. Bez hypoték i superhrubé mzdy

Na podnět advokáta Ondřeje Lichnovského prověří toto opatření Evropská komise. Specialista na daňové spory k ní v březnu poslal stížnost na Českou republiku. Stát podle něj až příliš přehazuje zátěž v boji s daňovými úniky na firmy.

Opírá se přitom o dřívější rozsudek Soudního dvora EU. Ten obdobná opatření v roce 2006 smetl ze stolu v Británii. „Soudní dvůr řekl, že podnikatel může ručit za daň jen v případech, kdy věděl nebo musel vědět, že se účastní obchodu, z něhož nebude daň zaplacena," řekl serveru ihned.cz Lichnovský.

Pravidla nespolehlivého plátce

Již od začátku roku 2013 platí další novinka týkající se ručení za odvod DPH, a to v případě takzvaného nespolehlivého plátce. Finanční úřady však dosud tento status neudělily žádné firmě.

Nechtěný titul získá podle metodického pokynu Generálního finančního ředitelství firma, která splní některý z následujících třech bodů:

- správce daně vyměří či doměří firmě DPH v minimální výši 500 tisíc korun,
- správce daně vydal zajišťovací rozkaz na firmu, která se zapojila „do obchodů, u kterých existuje odůvodněná obava, že z nich nebude uhrazena DPH",
- celkový nedoplatek DPH u firmy ve třech po sobě jdoucích měsících překročil výši 10 milionů korun.

Proti rozhodnutí o udělení statusu nespolehlivého plátce se firmy mohou odvolat do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí. Nespolehlivým plátcem se firma definitivně stává případně až po uplynutí této lhůty či po dořešení odvolání. Úředníci zároveň mají u zvláště významných podezření na podvodné jednání možnost firmu za nespolehlivého plátce DPH vyhlásit okamžitě.

Dnem nabytí právní moci se u dotyčné firmy v internetové databázi objeví údaj o tom, že je nespolehlivým plátcem. Kdo s takovou firmou ode dne nabytí právní moci zmíněného rozhodnutí bude obchodovat, stává se ručitelem za odvod DPH do státní kasy.

Firma, která získá status nespolehlivého plátce, se může po roce bezproblémového fungování a včasného a řádného odvodu DPH tohoto nepříjemného „cejchu" opět zbavit. Rok po nabytí právní moci původního rozhodnutí o to musí požádat příslušného správce daně.

Ručení není novinkou roku 2013

Samotný institut ručení za odvod DPH přitom v Česku není letošní novinkou. Firmy již od dubna 2011 zároveň ručí za odvod DPH u obchodů, u kterých zjednodušeně řečeno věděly či měly vědět, že jde o podvod, či u nichž realizovaná cena byla zjevně hluboko pod cenou tržní.

Od roku 2012 se pak ručení vztahuje i na úhrady obchodů mezi tuzemskými daňovými subjekty, které směřují na zahraniční bankovní účty.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Firmu dali na tajný seznam podezřelých, u soudu uspěla

 

Právě se děje

Další zprávy