Kalousek chce odpustit postiženým povodněmi daně

ČTK ČTK
6. 6. 2013 20:20
Živnostníci a firmy, kterých se dotkly letošní záplavy, dostanou úlevu na daních
Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Živnostníci a firmy, kterých se dotkly letošní záplavy, nebudou muset vůbec či z části platit daň z příjmu. O rozhodnutí odpustit daň informoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Na detailech nyní pracuje jeho ministerstvo, které podrobnosti hodlá zveřejnit v úterý na tiskové konferenci.

"Všem těm, kteří byli postiženi povodněmi, nějakým způsobem odpustím nejenom příslušenství, ale odpustím i daň," řekl ministr financí. Má podle svých slov v úmyslu využít všech svých pravomocí, aby ulehčil podnikatelům postiženým povodněmi.

Úřad vlády ve čtvrtek dopoledne oznámil, že je odložena povinnost zaplatit do 15. června letošního roku doplatky na daň z příjmu za rok 2012. Zároveň se podle webových stránek vlády od 30. června do odvolání ruší povinnost platit zálohy na daň z příjmu na rok 2013 bez rizika sankcí a penále.

Podle Kalouska ale Úřad vlády informoval veřejnost zmateně; pravomoc odpouštět daně má ze zákona ministr financí. Pokud je odpuštěna daň jako taková, je podle něj "irelevantní" diskuse o odpouštění plateb záloh a případného penále. "Úřad vlády to zveřejnil jistě v dobré vůli, ale nepřesně," podotkl ministr.

Podrobnosti v úterý

Na nalezení spravedlivého způsobu, jak daň odpustit, budou podle ministra ještě pracovat jeho podřízení. Detaily chce ministerstvo oznámit v úterý dopoledne na tiskové konferenci. "Jistě chápete, že je rozdíl mezi provozovnou, která byla zaplavena zcela, a provozovnou, kde bylo zaplaveno jen deset procent a jinak funguje. Ještě na tom musíme pracovat," vysvětlil Kalousek.

Postiženým může být ulehčeno i v jiných daňových otázkách. Česká finanční správa například už ve středu oznámila, že v případě nutnosti prodlouží postiženým povodní lhůtu k podání daňového přiznání a může posečkat s výběrem daně z příjmu. Firmy i fyzické osoby postižené povodněmi budou osvobozeny od správních poplatků souvisejících s daňovým řízením.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Změny daní prošly vládou. Přečtěte si, co vás čeká
Absurdita roku? Daňové přiznání přes datovou schránku
Zapomněli jste daňovou slevu? Oprava je zase snadnější

Finanční správa také oznámila, že obce mohou při řešení záplav vydat vyhlášku, kterou zcela nebo částečně osvobodí postižené od povinnosti platit daň z nemovitosti, a to až na pět let.

Velká voda tento týden zpustošila části povodí Vltavy a Labe. Hladiny řek v ČR nyní už většinou klesají, Labe v Ústí a Děčíně již dosáhlo vrcholu na úrovni téměř 11 metrů. Snížil se počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni, stav extrémního ohrožení trvá už jen na Kamenici ve Hřensku.

Foto: Labe se přelilo přes hráz a zatopilo část Ústí

Vláda už na počátku povodně rozhodla o uvolnění 300 milionů korun pro starosty a samosprávy na první platby spojené s protipovodňovými opatřeními. Na opravy silnic a železnic je od středy vyčleněno celkem 3,3 miliardy korun.

Nyní se začínají sčítat škody a kabinet je podle premiéra Petra Nečase (ODS) připraven vyčlenit i další peníze. Vláda chce také dosáhnout na prostředky z evropského Fondu solidarity, žádat o ně hodlá společně s Německem a Rakouskem, které velká voda také zasáhla.

Foto: Tak vypadá povodeň v Praze a okolí z výšky

 

Právě se děje

Další zprávy