Absurdita roku? Daňové přiznání přes datovou schránku

Petr Kučera Petr Kučera
27. 5. 2013 8:03
Elektronická forma má být rovnocenná papírové. Ne však podle ministerstva financí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Osmý ročník ankety Absurdita roku, která má upozornit na byrokratické překážky komplikující podnikání, právě odstartoval. Nominace na anticenu vyhlášenou Hospodářskými novinami z vydavatelství Economia lze navrhovat prostřednictvím stránek www.firmaroku.cz až do října.

Stejně jako v předchozích ročnících přichází s tipem i online deník Aktuálně.cz.

Jedním z hlavních cílů zavedení datových schránek bylo zrovnoprávnit elektronickou formu s "papírovou" a ušetřit tak lidem čas i peníze. Zákon z roku 2008 říká, že podání učiněné prostřednictvím datové schránky má stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsaný.

Například z pohledu finančního úřadu by tedy mělo vyjít zcela nastejno, pokud živnostník předá vyplněný formulář daňového přiznání "klasickou" formou (osobně na podatelně, případně zašle poštou), nebo zda stejný formulář podá elektronicky prostřednictvím datové schránky.

Živnostníci už se ale přesvědčili, že tak jednoduché to není. Přestože poslali přes svou ověřenou datovou schránku zcela shodný formulář vytvořený nebo naskenovaný ve formátu PDF, finanční úřad takové podání neuznal. V předchozích dvou letech navíc živnostníkům hrozila pokuta ve výši minimálně 500 korun stejně jako v případě, kdy by daňové přiznání vůbec nepodali.

Stížnosti podnikatelů se už řešily i na dubnovém jednání Podnikatelské rady při ministerstvu průmyslu a obchodu, do jehož kompetence patří mimo jiné podpora živnostenského podnikání.

"Odmítání daňových přiznání ve formátu PDF popírá hlavní smysl zákona o datových schránkách. Poplatníci i daňoví poradci to vnímají jako nepochopitelné," říká Tomáš Hajdušek, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání a ochranu spotřebitele.

Máme speciální úpravu

Také podle daňového řádu, základního procesního předpisu pro správu daní, lze přitom podání "učinit písemně, ústně do protokolu nebo datovou zprávou, která je opatřena elektronickým podpisem nebo která je odeslána prostřednictvím datové schránky".

Zákon zároveň stanoví, že daňové přiznání lze podat (jen) na tiskopise vydaném ministerstvem financí nebo na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah i uspořádání údajů shodné s tímto tiskopisem. I z tohoto pohledu tedy živnostníci postupovali správně.

Daňový řád však dává finanční správě možnost, aby si sama stanovila formát a strukturu datové zprávy. A právě toho ministerstvo financí využilo. V roce 2010 zveřejnilo pokyn D-349, podle něhož musí mít podání "formát a strukturu XML, odpovídající XSD".

"Ohledně podávání takzvaných daňových tvrzení prostřednictvím datové schránky je daňový řád zákonem speciálním vůči zákonu č. 300/2008 Sb. o elektronických komunikacích. Může tedy stanovit jistá specifika z obecné úpravy," vysvětluje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

Jen přes inteligentní formulář

Náměstek ministra financí pro oblast daní Ladislav Minčič na Podnikatelské radě vysvětlil, že formát PDF nepovažuje ministerstvo za ten správný. "V komunikaci s úřadem je lepší použít inteligentnější formulář, který při vyplňování vyselektuje drobné chyby," uvedl.

Ministerstvo však neuznává ani "chytré" formuláře v jiných formátech, které jsou lidem nebo drobným podnikatelům snadno k dispozici od různých dodavatelů. Jejich funkce - interaktivní průvodce s upozorněním na případné chyby - je přitom prakticky shodná.

"Ze strany finančního úřadu jako příjemce jde o to, aby nemusel data přepisovat a mohl je rovnou naimportovat do svého systému," přidává další vysvětlení náměstek Minčič. Podpora používání papírového formuláře - včetně PDF - by podle něj nepřinesla státu žádnou úsporu.

S takovým argumentem však zástupci podnikatelů ani náměstek Hajdušek z ministerstva průmyslu a obchodu nesouhlasí. "Pokud existují menší živnostníci a malé firmy, kteří nejsou povinni činit podání elektronicky, je z principu jedno, jakou formou svá podání učiní," říká Hajdušek.

Kdyby totiž lidé odevzdali stejný formulář v papírové podobě osobně na podatelně nebo poslali poštou v obálce, vyšlo by to z pohledu státu nastejno - úředníci by pak data z přiznání museli také ručně zanést do svých systémů.

Připomeňte si výsledky loňského ročníku:

 

Právě se děje

před 3 minutami

Hamáček podle informací MF DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Babiše. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně Sputnik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy