Absurdita roku? Daňové přiznání přes datovou schránku

Petr Kučera Petr Kučera
27. 5. 2013 8:03
Elektronická forma má být rovnocenná papírové. Ne však podle ministerstva financí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Osmý ročník ankety Absurdita roku, která má upozornit na byrokratické překážky komplikující podnikání, právě odstartoval. Nominace na anticenu vyhlášenou Hospodářskými novinami z vydavatelství Economia lze navrhovat prostřednictvím stránek www.firmaroku.cz až do října.

Stejně jako v předchozích ročnících přichází s tipem i online deník Aktuálně.cz.

Jedním z hlavních cílů zavedení datových schránek bylo zrovnoprávnit elektronickou formu s "papírovou" a ušetřit tak lidem čas i peníze. Zákon z roku 2008 říká, že podání učiněné prostřednictvím datové schránky má stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsaný.

Například z pohledu finančního úřadu by tedy mělo vyjít zcela nastejno, pokud živnostník předá vyplněný formulář daňového přiznání "klasickou" formou (osobně na podatelně, případně zašle poštou), nebo zda stejný formulář podá elektronicky prostřednictvím datové schránky.

Živnostníci už se ale přesvědčili, že tak jednoduché to není. Přestože poslali přes svou ověřenou datovou schránku zcela shodný formulář vytvořený nebo naskenovaný ve formátu PDF, finanční úřad takové podání neuznal. V předchozích dvou letech navíc živnostníkům hrozila pokuta ve výši minimálně 500 korun stejně jako v případě, kdy by daňové přiznání vůbec nepodali.

Stížnosti podnikatelů se už řešily i na dubnovém jednání Podnikatelské rady při ministerstvu průmyslu a obchodu, do jehož kompetence patří mimo jiné podpora živnostenského podnikání.

"Odmítání daňových přiznání ve formátu PDF popírá hlavní smysl zákona o datových schránkách. Poplatníci i daňoví poradci to vnímají jako nepochopitelné," říká Tomáš Hajdušek, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání a ochranu spotřebitele.

Máme speciální úpravu

Také podle daňového řádu, základního procesního předpisu pro správu daní, lze přitom podání "učinit písemně, ústně do protokolu nebo datovou zprávou, která je opatřena elektronickým podpisem nebo která je odeslána prostřednictvím datové schránky".

Zákon zároveň stanoví, že daňové přiznání lze podat (jen) na tiskopise vydaném ministerstvem financí nebo na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah i uspořádání údajů shodné s tímto tiskopisem. I z tohoto pohledu tedy živnostníci postupovali správně.

Daňový řád však dává finanční správě možnost, aby si sama stanovila formát a strukturu datové zprávy. A právě toho ministerstvo financí využilo. V roce 2010 zveřejnilo pokyn D-349, podle něhož musí mít podání "formát a strukturu XML, odpovídající XSD".

"Ohledně podávání takzvaných daňových tvrzení prostřednictvím datové schránky je daňový řád zákonem speciálním vůči zákonu č. 300/2008 Sb. o elektronických komunikacích. Může tedy stanovit jistá specifika z obecné úpravy," vysvětluje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

Jen přes inteligentní formulář

Náměstek ministra financí pro oblast daní Ladislav Minčič na Podnikatelské radě vysvětlil, že formát PDF nepovažuje ministerstvo za ten správný. "V komunikaci s úřadem je lepší použít inteligentnější formulář, který při vyplňování vyselektuje drobné chyby," uvedl.

Ministerstvo však neuznává ani "chytré" formuláře v jiných formátech, které jsou lidem nebo drobným podnikatelům snadno k dispozici od různých dodavatelů. Jejich funkce - interaktivní průvodce s upozorněním na případné chyby - je přitom prakticky shodná.

"Ze strany finančního úřadu jako příjemce jde o to, aby nemusel data přepisovat a mohl je rovnou naimportovat do svého systému," přidává další vysvětlení náměstek Minčič. Podpora používání papírového formuláře - včetně PDF - by podle něj nepřinesla státu žádnou úsporu.

S takovým argumentem však zástupci podnikatelů ani náměstek Hajdušek z ministerstva průmyslu a obchodu nesouhlasí. "Pokud existují menší živnostníci a malé firmy, kteří nejsou povinni činit podání elektronicky, je z principu jedno, jakou formou svá podání učiní," říká Hajdušek.

Kdyby totiž lidé odevzdali stejný formulář v papírové podobě osobně na podatelně nebo poslali poštou v obálce, vyšlo by to z pohledu státu nastejno - úředníci by pak data z přiznání museli také ručně zanést do svých systémů.

Připomeňte si výsledky loňského ročníku:

 

Právě se děje

Další zprávy