K bankomatu bez karty, stačí už jen dlaň. V Japonsku

ČTK ČTK
13. 4. 2012 15:24
Místo karty projedete čtečkou dlaň a zadáte datum narození, první bylo Turecko
Foto: UBS

Tokio - Japonská regionální banka Ogaki Kyoritsu Bank oznámila, že zprovozní bankomaty, kde už klienti pro výběr hotovosti nebudou potřebovat kartu, protože jim bude stačit otisk dlaně.

První stroje, které lidem vydají peníze poté, co zadají datum narození, PIN a protáhnou ruku skenerem, budou dostupné od září. Píše o tom agentura AFP.

Ogaki Kyoritsu Bank bude vůbec první japonskou bankou, která bude k identifikaci klientů používat biometrické údaje. Systém snímání dlaní pro ni vyvinula firma Fujitsu.

Ve světě byla v tomto ohledu pionýrem největší turecká státní banka Ziraat Bank, která instalaci bankomatů snímajících otisk ruky oznámila už loni.

V Japonsku se banky nad změnou přístupu k bankomatům začaly zamýšlet po loňském ničivém úderu cunami. Po něm totiž zůstaly desetitisíce lidí bez dokladů a kvůli ztraceným kartám si nebyli dlouho schopní vybrat hotovost.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy