Přehled: Na jaké dávky máte nárok a kde je hranice výdělku, abyste o ně nepřišli

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 2. 2019 6:04
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představíme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V prvním díle uvádíme příklad matky samoživitelky.

Nepojistné dávky

Druhý typ dávek: Nepojistné dávky

Tyto dávky jsou v českém systému určené k pomoci v nějaké specifické situaci jednotlivce či domácnosti jako je například narození dítěte či osvojení dítěte. Spadá sem také podpora lidí se zdravotním postižením nebo podpora pěstounů. Největší podíl z nich tvoří rodičovská.

Mezi nepojistné dávky patří i dávky, které jsou určeny jednotlivcům a domácnostem, kteří se ocitli v tíživé finanční situaci. Sem spadá zejména podpora v hmotné nouzi. "I přesto, že jde společensky o velmi diskutované dávky, jde jen o malé výdaje, v rámci státního rozpočtu činí nepojistné dávky celkem asi tři procenta," doplňuje Lucie Trlifajová.

  • Těmto dávkám se také někdy říká příjmově testované dávky. To znamená, že se dávka nastavuje podle toho, kolik má jednotlivec či domácnost financí. Posuzuje se vždy příjem všech lidí, kteří žijí v jedné domácnosti.

Ověřování životní situace žadatele se ve většině případů vztahuje k životnímu minimu. "Životní minimum se nenavyšovalo od roku 2012. Nárůst životního minima tedy nekopíruje inflaci a z nároku na podporu tak vypadávají v posledních letech některé domácnosti s nízkými příjmy," upozorňuje Lucie Trlifajová. Výše životního minima se odvíjí od počtu členů domácnosti a u dětí ještě závisí na věku. 

Mezi nepojistné dávky patří: 

 

Právě se děje

Další zprávy