reklama
 
 

Jaké budou letos dividendy? Nejvíce vyplatí tabák

9. 5. 2008
Philip Morris ČR schválil hrubou dividendu 880 Kč

Praha - Období valných hromad společností obchodujících na pražské burze vyvrcholí v průběhu května. Většina představenstev ale už stihla navrhnout či rovnou schválit výplatu dividend ze zisku roku 2007. Kolik tedy akcionáři ve finále dostanou?

Ve většině případů více než loni. Nejštědřejší byl přitom tabákový gigant Philip Morris ČR, který schválil hrubou dividendu ve výši 880 korun na akcii, tedy o 280 korun více než předchozím roce. Loňský nekonsolidovaný zisk se totiž výrobci tabáku zvýšil na zhruba 2,4 miliardy korun z předloňských 1,65 miliardy.

Druhou nejvyšší dividendu vyplatí Komerční banka, a to 180 korun na akcii před zdaněním. Bance tak z loňského zisku připadne na dividendy celkem 6,84 miliardy korun. Loni banka vyplácela hrubou dividendu 150 korun na akcii. Letos budou mít majitelé akcií nárok na výplatu podílu ze zisku ke 29. květnu.

ČEZ navrhne vyplatit dvakrát více než loni

Přesně dvojnásobek dividendy vyplacené loni navrhne svým akcionářům energetický koncern ČEZ. Na valné hromadě 21. května totiž bude jednat o hrubé dividendě ve výši 40 korun. Úvahu o zvýšení dividendy si ČEZ může dovolit díky rychlému zisku, který loni vydělal o 49 procent více než v předchozím roce, a jeho zisk tak vyrostl na 42,8 miliardy korun.

Představenstvo společnosti se rovněž akcionářům koncem května chystá navrhnout zrušení již odkoupených vlastních akcií a požádá o souhlas s dalším odkupem akcií.

Nezměněnou výši dividendy si letos vyplatí telekomunikační společnost Telefónica O2 ČR - 50 korun na akcii před zdaněním. Firma použije na vyplacení celkem 16,1 miliardy korun loňský zisk a část rezervního fondu. Čistý zisk v loňském roce přitom činil 10,4 miliardy korun, což je téměř o 30 procent více než v roce 2006.

Naopak některé společnosti dividendu nevyplatí. Patří mezi ně i AAA Auto, která v roce 2007 vykázala ztrátu 120 milionů korun kvůli příliš rychlé expanzi - na pěti trzích zdvojnásobila počet poboček až na celkem 47 center. Letos by se podle předsedy představenstva mateřské AAA Auto Group Vratislava Kulhánka měla společnost vrátit k zisku.

Dividendy za rok 2007 SPAD
Titul Dividenda Titul Dividenda
AAA x CETV** x
ČEZ 40 Kč ECM** x
Erste Bank* 0,75 EUR Komerční banka* 180 Kč
Orco 1,4 EUR Pegas Nonwovens** 0,8 - 0,85 EUR
Philip Morris ČR* 880 Kč Telefónica O2 ČR* 50 Kč
Unipetrol x VIG 1,1 EUR
Zentiva 7,40 Kč
Poznámka:* dividenda již schválená valnou hromadou (ostatní zatím navržené), ** odhad analytiků, Zdroj: Red Eko

autor: hjp | 9. 5. 2008

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama