Krok za krokem: Jak získat 25 tisíc od státu pro OSVČ

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 9. 4. 2020 19:31
O pomoci živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným se mluví už několik týdnů. Nyní se dočkali a mohou žádat o jednorázový příspěvek 25 tisíc korun. Kompenzační bonus od státu jim má, alespoň zčásti, vynahradit finanční ztráty způsobené pandemií koronaviru. Jak a kde o peníze žádat?
Foto: Shutterstock

Příspěvek 500 korun denně se bude vyplácet za období od 12. března do 30. dubna. Dohromady jde o 50 dní, za které náleží 25 tisíc korun. Dosáhnou na ně lidé, kteří mají podnikání jako hlavní činnost a částečně i ti, pro něž je podnikání vedlejší činností a: 

  • pobírají invalidní nebo starobní důchod,
  • jsou na mateřské nebo rodičovské dovolené,
  • pečují o zdravotně postiženou osobu,
  • připravují se na budoucí povolání (studenti),
  • pracují na dohodu o provedení práce s odměnou do 10 tisíc korun měsíčně a současně podnikají (mají živnostenský list a působí jako OSVČ i na vedlejší činnost).

Na příspěvek dosáhnou i lidé, kteří podnikají sezonně, podmínkou je, že svou činnost pozastavili až po 31. srpnu 2019 a v období od 12. března do konce dubna svou činnost opět nastartovali. Mají pak nárok na poměrnou část, tedy počet aktivních dní v tomto období krát 500 korun.

Překážkou pro čerpání nebude ani souběh činnosti OSVČ a působení ve společnosti s ručením omezeným. "Pro vyplacení kompenzačního bonusu to nevadí, pokud je daný člověk, jednatel, současně aktivní OSVČ a splňuje podmínky programu Pětadvacítka," uvedlo ministerstvo financí v prohlášení. Nárok mají i spolupracující osoby, pokud jde u nich o činnost hlavní, nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci.

  • Naopak příspěvek nedostanou OSVČ, které vedle podnikání mají ještě zaměstnání. 

Jednoduchý formulář do boxu i přes datovku

Aby žadatelé peníze dostali, musí vyplnit formulář. "Formulář je dostupný na webu finanční správy a měl by být dostupný i na jednotlivých finančních úřadech," slibuje Lukáš Heřtus z tiskového oddělení finanční správy. 

Doplňuje, že jde o jednostránkovou žádost, která obsahuje čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus a číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána. 

"Žádosti budou přijímány e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky či prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu, ale také na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady," dodává Heřtus. 

K žadatelům by se mohly peníze dostat pravděpodobně v pondělí 20. dubna, v některých případech možná již v pátek 17. dubna.

  • Kompenzační bonus není daňově uznatelným příjmem a nepodléhá ani sociálnímu a zdravotnímu pojistnému. Žádným způsobem tedy neovlivní nárok na daňové úlevy.

Podle odhadů o peníze požádá 700 tisíc lidí. Výdaje státního rozpočtu na příspěvek by mohly být až 17,5 miliardy korun. 

Původní návrh vyžadoval, aby živnostníci doložili meziroční pokles tržeb za první čtvrtletí minimálně o deset procent. To už nyní nebude potřeba. Další podmínkou byly loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. Vládní návrh se ale setkal s kritikou opozice i podnikatelů, kteří mu vytýkali, že na něj dosáhne málo lidí. Ministerstvo ho proto přepracovalo a poslanci předlohu přijali v pozměněném znění.

 

Právě se děje

Další zprávy