Vložit peníze do otevřeného podílového fondu představuje vhodnou příležitost, jak zhodnotit rodinné peníze. Otevřené podílové fondy se hodí také pro uložení osobních úspor. Investice do podílových fondů jsou v České republice poměrně novou možností, jak investovat peníze. Abychom investovali úspěšně, měli bychom znát alespoň základní informace o otevřených podílových fondech .
Vložit peníze do otevřeného podílového fondu představuje vhodnou příležitost, jak zhodnotit rodinné peníze. Otevřené podílové fondy se hodí také pro uložení osobních úspor. Investice do podílových fondů jsou v České republice poměrně novou možností, jak investovat peníze. Abychom investovali úspěšně, měli bychom znát alespoň základní informace o otevřených podílových fondech.
Podílový fond je portfolio, tedy balíček různých investic, které za nás vybral správce fondu (obvykle investiční společnost). Fond investuje tolik peněz, kolik do něj dohromady všichni investoři vložili. Jedná se o tzv. kolektivní způsob investování. Pokud dáme peníze do podílového fondu, tak si obvykle kupujeme určitý počet tzv. podílových listů. Podílový list představuje přesný podíl na kapitálu fondu. Fond se skládá z různých investic (akcií, dluhopisů), jejichž hodnota se mění. Pohyblivá je proto i hodnota podílového listu.
Každý správce podílového fondu obvykle přepočítává hodnotu podílového listu každý den. Jeho aktuální hodnotu můžeme nalézt v novinách a na internetu. Výhodou zůstává, že z fondu můžeme kdykoliv vystoupit. Správce fondu je totiž povinen odkoupit naše podílové listy, a to podle kurzu ke dni, kdy jsme se rozhodli vystoupit. Z našeho pohledu se tedy jedná o vysoce likvidní investici. Vyřízení odkupu, převod peněz na náš účet je zpravidla otázkou několika pracovních dnů. Maximální lhůtu stanovuje zákon na třicet dnů.
Jaké jsou podmínky při investování do podílových fondů?
Při investování do podílových fondů obvykle platíme dva druhy poplatků:
Vstupní poplatek - procenta z částky, kterou do fondu investujeme. Vstupní poplatek platíme jednorázově, tedy pouze jednou, a to při vstupu do fondu.
Poplatek za správu - poplatek za roční správu peněz, které jsme investovali.
Zřídkakdy zaplatíme ještě tzv.
výstupní poplatek - poplatek za to, že peníze z fondu vybíráme. Výše poplatků se liší podle typu fondu.
Jaké jsou typy fondů?
Typ fondu se určuje podle toho, do čeho fond investuje. Nejčastějšími typy fondů jsou:
Fondy peněžního trhu
Dluhopisové fondy
Akciové fondy
Smíšené fondy
Výše uvedené typy fondů se liší zejména:
Výnosem - bývá obvykle tím vyšší, čím je fond rizikovější. Zde bychom ale měli brát v potaz čas, po který nechápe peníze ve fondu. Víc si můžete přečíst v článku Jak uložit peníze II.: Dopřejte penězům čas!
Rizikem
Doporučeným časovým horizontem
Minimální investicí - nejnižší částka, kterou můžeme do podílového fondu vložit.
Tato kritéria jsou na sobě závislá a je třeba je všechna respektovat.
Na českém trhu už funguje velké množství investičních společností, které spravující podílové fondy. Můžeme si proto vybrat fond, který odpovídá našim představám. Další možností je investovat také do zahraničních podílových fondů. Jak je to ale s bezpečností naší investice?
Který fond si vybrat? Na tyto otázky na finance.centrum.cz odpovíme příští pátek.