I důchodci musí platit daně. Jsou ale způsoby, jak se povinnému přiznání vyhnout

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 3. 2019 6:47
Stále více seniorů si ke svému důchodu přivydělává. Kvůli příjmu navíc ale musí většinou řešit i daně. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, kdy pracující penzisté musí platit a kdy naopak dostanou peníze zpět.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Srážková a zálohová daň zpět

"V praxi si hodně penzistů přivydělávalo v některém měsíci roku 2018 na dohodu o provedení práce. Pokud byla měsíční odměna 10 000 Kč a méně a nebylo podepsáno prohlášení k dani, potom byla z hrubé odměny odvedena 15% srážková daň," uvádí Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

  • Tuto daň mohou získat zpět tím, že uplatní v daňovém přiznání slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun; musí být roční zdanitelný příjem nižší než 165 600 korun.

Podobné je to i v případě zálohové daně. "Tedy pokud důchodci pracovali v některém měsíci pro dva a více zaměstnavatelů současně, příjem měli vyšší a byla z něj odvedena zálohová daň z příjmu, musí podat daňové přiznání. A většinou se jim to vyplatí, protože obdrží zaplacenou daň zpět," vysvětluje Gabriela Ivanco.

Penzisté mající zdanitelné příjmy za rok 2018 pouze ze závislé činnosti, mohou vyplnit zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání.

 

Právě se děje

Další zprávy