I důchodci musí platit daně. Jsou ale způsoby, jak se povinnému přiznání vyhnout

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 3. 2019 6:47
Stále více seniorů si ke svému důchodu přivydělává. Kvůli příjmu navíc ale musí většinou řešit i daně. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, kdy pracující penzisté musí platit a kdy naopak dostanou peníze zpět.
Foto: iStock

Podnikání

Důchodci s příjmy ze samostatné výdělečné činnosti musí vyplňovat vždy standardní čtyřstránkové daňové přiznání a současně přílohu číslo jedna, kde uvedou příjmy a výdaje ze samostatné výdělečné činnosti.

"Výhodou podnikání v penzi je fakt, že sociální pojištění i zdravotní pojištění se vždy počítá ze skutečného hrubého zisku, neboť se jedná o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Nemusí tak být dodržen minimální vyměřovací základ, jako je tomu u hlavní samostatné výdělečné činnosti," vysvětluje daňová expertka Gabriela Ivanco.

  • U sociálního pojištění je za rok 2018 limit pro vedlejší činnost 71 950 Kč. Pokud v přehledu za rok 2018 vychází daňový základ do tohoto limitu nebo je nižší, nemusí se v roce 2019 platit zálohy na sociální pojištění. Pro rok 2019 se pak tento limit zvyšuje na 78 476 Kč. U zdravotního pojištění takové osvobození ovšem není. 
 

Právě se děje

Další zprávy