I důchodci musí platit daně. Jsou ale způsoby, jak se povinnému přiznání vyhnout

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 3. 2019 6:47
Stále více seniorů si ke svému důchodu přivydělává. Kvůli příjmu navíc ale musí většinou řešit i daně. V dalším dílu přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, kdy pracující penzisté musí platit a kdy naopak dostanou peníze zpět.
Foto: Shutterstock

Kdo musí a kdo ne

Podle Českého statistického úřadu loni v Česku pracovalo skoro půl milionu osob starších 60 let. To je o 30 tisíc víc než na konci roku 2017. Penzisté si rádi přivydělají k důchodu ať už formou brigády, částečnými úvazky, ale i podnikáním.

S přivýdělkem většinou vzniká povinnost podávat daňové přiznání. A na to už řada důchodců nemyslí. V dalším díle přehledného daňového seriálu Aktuálně.cz poradíme, kdy musí daně platit a kdy naopak dostanou peníze zpět.

  • Kdo rozhodně nemusí podávat daňové přiznání, jsou důchodci, kteří pobírají pouze starobní důchod, nemají jiné příjmy a jejich penze není vyšší než 439 200 Kč za rok, což odpovídá částce 36 600 korun měsíčně.

Naopak daňové přiznání by měli letos podat důchodci, kteří měli v roce 2018 nějakou formu přivýdělku a:

  • chtějí obdržet zpět sraženou srážkovou daň z dohod o provedení práce,
  • pracovali současně pro dva zaměstnavatele a z obou mezd či odměn jim byla odvedena zálohová daň z příjmu,
  • měli kromě penze další zdanitelné příjmy, například z podnikání, pronájmu, prodeje majetku, a to vyšší než 6000 Kč.

Daňové přiznání platí i důchodci, kteří mají povinnost platit solidární daň, za vysoké příjmy, pro rok 2018 je limit stanoven na 119 916 korun měsíčně a více. Důchod přes sto tisíc korun ale v Česku podle statistik pobírali v loňském roce jen dva lidé.  

Pozor na předčasné důchody

Lidé v předčasném důchodu si mohou vydělat pouze do určeného limitu. Tedy u dohody o provedení práce do 10 tisíc korun měsíčně a u dohody o pracovní činnosti do 2499 korun. Jinak by o předčasný důchod mohli přijít. 

 

Právě se děje

Další zprávy