Hypotéky jsou teď nejlevnější za poslední dva roky

Petr Kučera Petr Kučera
17. 3. 2010 10:20
Podívejte se na vývoj úrokových sazeb podle Hypoindex.cz

Praha - Úrokové sazby hypoték v únoru pokračovaly v poměrně výrazném poklesu. Z nejnovějších výsledků Fincentrum Hypoindexu vyplývá, že "cena" hypoték je nyní na dvouletém minimu. Do statistiky jsou zahrnuty sazby skutečně poskytnutých úvěrů, tedy nikoliv ceny inzerované bankami.

Průměrné úrokové sazby hypoték se zhruba od poloviny roku 2008 dlouho pohybovaly kolem úrovně 5,6 % p.a. První dva měsíce letošního roku však přinesly pokles sazeb na průměrných 5,37 % p.a., což představuje nejnižší úroveň od prosince roku 2007.

"Klesající trend nejvíce přiživují hypotéky s pětiletou fixací," říká šéfredaktor webu Hypoindex.cz Petr Zámečník.

Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték
Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték | Foto: Hypoindex.cz

Podle analytika společnosti Fincetrum Josefa Rajdla banky reagovaly na pokles sazeb na mezibankovním trhu. "Pokud nedojde ke kompenzaci zvýšením rizikové marže bank, můžeme se v březnu dočkat dalšího mírného snížení," věří analytik.

Zatímco u pětiletých fixací jsou mezi sazbami bank jen minimální rozdíly (čtvrtým měsícem se drží v rozmezí 0,6 procenta), u jednoletých fixací přetrvávají výrazné rozdíly. "Zájemcům o tuto variantu se určitě vyplatí mezi bankami pečlivě vybírat," říká Rajdl.

Za pozornost určitě také stojí výrazné přiblížení úrokových sazeb jednotlivých fixací. "Podobná situace, i když v opačném gardu, nastala na přelomu 2007, kdy se průměrné úrokové sazby překlopily, a od té doby vycházejí hypotéky s delší fixací úrokově výhodněji. Současná situace na mezibankovním trhu a očekávání bankéřů ohledně nárůstu úrokových sazeb dávají určité indicie, že by k podobnému obratu mohlo v dohledné době dojít," dodává Rajdl.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kolik teď stojí hypotéky: Podívejte na velký přehled sazeb
Stavební spoření bez poplatku? Zdarma není zdarma
Fígl s opravným daňovým přiznáním. Pomůže k hypotéce?

Zájem o jednoleté fixace je však i nadále relativně malý. Přednost této variantě dal v únoru ani ne každý desátý klient. Pro pětiletou variantu se v únoru rozhodla více než polovina klientů (52,1 %), hypotéky s tříletou fixací upřednostnila zhruba třetina lidí.

Přes zlevnění však banky v únoru uzavřely meziročně o 11 procent méně hypotečních smluv, v objemovém vyjádření dokonce o 17,5 procenta méně. "Přitom začátek loňského roku byl označován div ne za katastrofální," připomíná Zámečník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy