Husákovo 3+1. Podívejte se, jak se platilo za vlastní bydlení v dobách socialismu

Husákovo 3+1. Podívejte se, jak se platilo za vlastní bydlení v dobách socialismu
Na tomto snímku je budoucí největší pražské sídliště Jižní Město. Jen v první polovině roku 1976 bylo zkolaudováno a předáno 1844 bytů.
Ze strany státu byla podporována především výstavba řadových rodinných domů. Jejich podoba ovšem byla do značné míry regulována, například velikostí oken, balkónů či předzahrádek.
Stavba vlastního domu se často protáhla na řadu let a byli do ní zapojeni všichni rodinní příslušníci. I na tomto snímku jsou šumperáky, tentokrát v Kosticích na Břeclavsku.
Rozsáhlá panelová sídliště vznikla za socialismu jako rychlé a levné bydlení cílené na pracující třídu s dětmi. Od roku 1970 do roku 1980 bylo na území Československa dokončeno nejvíce bytů v historii, a to přes 821 tisíc.
Foto: Spolek přátel sídliště Ďáblice (archiv)
Johana Kofroňová Dan Poláček Johana Kofroňová, Dan Poláček
Aktualizováno 30. 1. 2022 11:19
Sedmdesátá léta minulého století se nesla v duchu intenzivní výstavby panelových sídlišť. Bytovou politiku bral přitom tehdejší totalitní režim zejména jako nástroj k upevnění své moci. Ceny bydlení sice byly nízké, soukromé vlastnictví ale prakticky neexistovalo a na byty se vedly pořadníky. Na posun v nich se čekalo i roky. Podívejte se, jak se bydlení v Česku za posledních 50 let změnilo.
 

Právě se děje

Další zprávy