Takto vypadala Ikea ve svých začátcích. Jak vůle obyčejného Švéda vybudovala impérium

Takto vypadala Ikea ve svých začátcích. Jak vůle obyčejného Švéda vybudovala impérium
Zpočátku měla řada lidí pochyby o tom, zda se obchod s nábytkem může v malém švédském městečku uchytit.
"Proč by měly být krásné výrobky vyhrazeny jen pro pár vyvolených? Musí přece existovat způsob, jak nabízet dobrý design a funkci za nízkou cenu," říkával Kamprad.
Zakladatel švédského nábytkářského řetězce Ikea Ingvar Kamprad na snímku se svou sestrou Kerstin, fotografie vznikla v létě někdy kolem roku 1930. Přestože se Kamprad narodil ve Švédsku do smíšeného manželství Švédky a Němce, jeho kořeny sahají až do Česka. Jeho babička byla z Radonic v Ústeckém kraji. Kampradův děda pak pocházel z německého kraje Altenburger. Společně odešli do Švédska v roce 1896, rok po narození Kampradova otce.
V Kampradovi, jenž se narodil 30. března 1926 do rodiny farmáře na jihu Švédska, se projevoval obchodní duch už od útlého dětství. V pouhých pěti letech začal lidem ve svém okolí prodávat zápalky, později svůj sortiment rozšířil třeba o vánoční pohlednice (na snímku), časopisy nebo zahradní semínka.
Foto: Ikea.com / Ikea Museum
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 13. 4. 2021 9:42
Před pětadevadesáti lety se na jihu Švédska do rodiny farmáře narodil Ingvar Kamprad. Už od dětství dával tušit, že z něj může vyrůst úspěšný podnikatel, a to se také stalo. Kamprad vybudoval úspěšnou značku nábytkářského řetězce Ikea, se kterou postupně expandoval i za hranice Skandinávie, a vypracoval se mezi nejbohatší lidi na světě.
 

Právě se děje

Další zprávy