Takto vypadala Ikea ve svých začátcích. Jak vůle obyčejného Švéda vybudovala impérium

Takto vypadala Ikea ve svých začátcích. Jak vůle obyčejného Švéda vybudovala impérium
Zpočátku měla řada lidí pochyby o tom, zda se obchod s nábytkem může v malém švédském městečku uchytit.
"Proč by měly být krásné výrobky vyhrazeny jen pro pár vyvolených? Musí přece existovat způsob, jak nabízet dobrý design a funkci za nízkou cenu," říkával Kamprad.
Zakladatel švédského nábytkářského řetězce Ikea Ingvar Kamprad na snímku se svou sestrou Kerstin, fotografie vznikla v létě někdy kolem roku 1930. Přestože se Kamprad narodil ve Švédsku do smíšeného manželství Švédky a Němce, jeho kořeny sahají až do Česka. Jeho babička byla z Radonic v Ústeckém kraji. Kampradův děda pak pocházel z německého kraje Altenburger. Společně odešli do Švédska v roce 1896, rok po narození Kampradova otce.
V Kampradovi, jenž se narodil 30. března 1926 do rodiny farmáře na jihu Švédska, se projevoval obchodní duch už od útlého dětství. V pouhých pěti letech začal lidem ve svém okolí prodávat zápalky, později svůj sortiment rozšířil třeba o vánoční pohlednice (na snímku), časopisy nebo zahradní semínka.
Foto: Ikea.com / Ikea Museum
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 13. 4. 2021 9:42
Před pětadevadesáti lety se na jihu Švédska do rodiny farmáře narodil Ingvar Kamprad. Už od dětství dával tušit, že z něj může vyrůst úspěšný podnikatel, a to se také stalo. Kamprad vybudoval úspěšnou značku nábytkářského řetězce Ikea, se kterou postupně expandoval i za hranice Skandinávie, a vypracoval se mezi nejbohatší lidi na světě.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy