Hledat poklad s detektorem je trestné, rozhodli Slováci

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
19. 9. 2011 9:50
Zpřísnění pravidel pro amatéry chystá i česká vláda
Foto: Zlaté mince - Numismatika

Bratislava - Až deset let vězení hrozí nově na Slovensku hledačům pokladů, kteří používají detektory kovů. O novém zákoně, který vešel v platnost tento měsíc, informoval slovenský deník SME.

Nový právní předpis označuje za trestný čin neoprávněné hledání, vykopávání, přemísťování anebo přechovávání pokladů. Jako poklad pak definuje jakoukoli věc dokládající život člověka od nejstarších dob do roku 1918 a v případě vojenské výzbroje a výstroje až do roku 1946.

"Nelegální archeologie je zásadní problém již víc než dvě desítky let. Vytvářením nelegálních sbírek a jejich odprodejem do zahraničí přišlo Slovensko o nevyčíslitelné kulturní hodnoty," prohlásila mluvčí ministerstva kultury Eva Chudinová.

Podle úřadů se takto dostalo do ciziny několik set zlatých a stříbrných pokladů či sbírek bronzových a železných nástrojů. Ještě horší je ničení nalezišť, upozorňují památkáři.

"Hledači s detektory bez znalosti terénu a problematiky archeologického výzkumu vyzdvihují nálezy nešetrně a vytrhávají je přitom z původních nálezových situací a kontextů," uvedla Renáta Glaser-Opitzová z Památkového úřadu.

Kritikové zákona nicméně upozorňují, že přísné postihy mohou vést k ještě větším újmám na kulturním dědictví. Doposud totiž alespoň část hledačů pokladů spolupracovala s archeology či numismatiky a cenné nálezy jim přinesla nebo poskytla ke zdokumentování.

Hledání archeologických objektů detektorem bylo na Slovensku protizákonné i doposud, pokud se však neprovádělo na archeologických nalezištích, jednalo se jen o přestupek.

Za hledání s detektorem, za něž jako přestupek doposud hrozila pokuta, je nyní sazba jeden až pět let vězení. Pět až deset let za mřížemi pak hrozí za hledání ve velkém rozsahu anebo v organizované skupině.

Podle odhadů ministerstva kultury působí na Slovensku tisíce hledačů pokladů, přičemž podstatnou část z nich tvoří hledači zbraní z období světových válek. Organizované skupiny nejsou výjimkou.

V České republice by každý, kdo pátrá v krajině s detektorem, měl mít licenci udělenou Archeologickým ústavem Akademie věd. Veškeré nálezy starší padesáti let musí odevzdat kraji. Nedodržení těchto nařízení je trestáno pokutou. České ministerstvo kultury nyní posuzuje novelu zákona, která má rabování archeologických vykopávek dále omezit.

Čím se platilo od vzniku Československa? Galerie nejen pro pamětníky

 

Právě se děje

Další zprávy