Inflaci porazí málokdo. V jakých oborech se bude letos přidávat a kdo má naopak smůlu

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 1. 2022 8:10
Jak to vypadá na trhu práce v jednotlivých oborech a kde se bude letos nejvíc přidávat, zjišťoval mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays. Zároveň prozrazuje, o jaké zaměstnance firmy stojí a proč musí některé pracovní pozice naopak obsadit roboty.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Stavebnictví a reality

Stavební sektor je velmi aktivní. Živo je zejména ve skladové a bytové výstavbě, ani administrativní budovy nezůstávají pozadu. Poptávaní jsou zejména manažeři správy budov a podpůrných služeb s několikaletou praxí, dále manažeři kvality a odborníci na udržitelnost, která je v komerční výstavbě trendem.

Výše základních mezd sice v sektoru stagnovala, k viditelnému posunu ale došlo u bonusových složek a v nabídce benefitů. Na bonusech si zaměstnanci polepšili v průměru o 15 procent, trendem je poskytování benefitů na míru formou kafeterií. Přidělenou roční částku si tak mohou zaměstnanci libovolně rozdělit například do příspěvků na stravování, příspěvku na penzijní či životní pojištění nebo třeba mohou celou částku použít na dovolenou.

V letošním roce se očekává ve stavebním sektoru z důvodu nedostatku zaměstnanců navyšování základních mezd, a to až o průměrných 10 procent.

Současná průměrná hrubá mzda min / max v korunách

  • Property manažer: 50 000 / 90 000
  • Facility manažer: 45 000 / 80 000
  • Manažer výstavby / Development: 60 000 / 120 000
  • Rozpočtář / Přípravář: 30 000 / 45 000
 

Právě se děje

Další zprávy