Exekuce kvůli úvěru s rozhodčí doložkou? Tisíce lidí teď mají šanci dostat peníze zpět

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 9. 2017 0:01
Právníci dlužníků dosáhli na další posun v kauze neplatných rozhodčích doložek, která se naplno rozjela v roce 2013. Nejvyšší soud totiž ve sporu o dluh u firmy Profi Credit rozhodl, že běžela-li exekuce na základě neplatné rozhodčí doložky, má být zastavena, i když již došlo k jejímu vymožení. Tisíce bývalých dlužníků tak mají šanci dostat se zpět ke svým penězům.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu úvěrové firmy nepotěší.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu úvěrové firmy nepotěší. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tisíce lidí, kteří splatili exekuce kvůli dluhům u úvěrových společností, mají novou naději na vrácení alespoň části peněz. Nejvyšší soud ČR totiž v půlce srpna rozhodl, že běžela-li exekuce na základě neplatné rozhodčí doložky, má být zastavena, i když již došlo k jejímu vymožení.

Jde o další posun v kauze neplatných rozhodčích doložek, která se naplno rozjela v roce 2013. Tehdy Nejvyšší soud rozhodl, že rozhodčí doložky jsou neplatné, pokud v nich není stanovený konkrétní rozhodce. A takových jsou v Česku statisíce. V minulosti je hojně využívaly velké úvěrové společnosti jako Essox, Home Credit nebo Profi Credit.

Od té doby už soudy v Česku zastavily - na základě stížností dlužníků - stovky takových exekucí. Například organizace Člověk v tísni jich takto pomohla zastavit zhruba 200, projekt Exekutor má smůlu.cz eviduje zastavené exekuce za zhruba 200 milionů korun.

Právníci dlužníků zatím úspěšně žádají o vracení poplatků, které museli jejich klienti v exekuci platit na právníky protistrany a exekutory. Zároveň mohou rozporovat i podmínky úvěrů - například vysoké úroky či sankce, případně požadovat i vrácení peněz z nich.

Poslední možnost se týká především společnosti Profi Credit, jejíž úrokové sazby se pohybují i nad hranicí 100 procent a firma má také velmi vysoké sankce. Nezávislé soudy by - na rozdíl od závislých rozhodců - mohly takové podmínky určit za nezákonné a nařídit firmě, aby vrátila i je.

Nejnovější rozsudek Nejvyššího soudu nyní dává takové možnosti i lidem, kteří už dluh vymáhaný v exekuci zaplatili. V rozhodovaném případě šlo konkrétně o 68 tisíc korun. Zatímco Okresní soud v Jihlavě i odvolací Krajský soud v Brně rozhodly, že zastavit již vymoženou exekuci nelze, Nejvyšší soud se dlužníka (zastupovaného právníky z projektu Exekutor má smůlu.cz) zastal.

"Exekuci lze vést výhradně na základě způsobilého exekučního titulu a pro případ, že tomu tak není, musí být zastavena i poté, co pohledávka, její příslušenství a náklady exekuce byly vymoženy," uvádí soudkyně Miroslava Jirmanová v usnesení Nejvyššího soudu.

Právníci Profi Creditu se zastavením exekuce nesouhlasí. U soudu kromě jiného namítali, že v době sjednání rozhodčí doložky byly takové doložky považovány za platně sjednané a firma tak nemohla předpokládat, že v budoucnu dojde k odlišnému výkladu.

Nejvyšší soud však taková argumentace nepřesvědčila. Vrátil bez možnosti odvolání věc k soudu v Jihlavě, který musí respektovat právní názor v usnesení.

Profi Credit na konci srpna prohrál i další spor s právníky z projektu Exekutor má smůlu.cz. Krajský soud v Praze zrušil další rozhodčí nálezy ve prospěch této úvěrové firmy. Soud totiž došel k názoru, že když rozhodkyně pro firmu rozhoduje desítky tisíc sporů a má z toho milionové příjmy, pak nemůže rozhodovat nezávisle. Soud v Praze řešil konkrétně smlouvu, u které byla úroková sazba ve výši 126 procent.

Firma ještě může rozhodnutí Krajského soudu v Praze napadnout dovoláním u Nejvyššího soudu. A podle Dany Hakavcové, marketingové ředitelky společnosti, to Profi Credit nejspíš udělá.

 

Právě se děje

Další zprávy