Naděje pro tisíce dlužníků. Soud zastavil exekuci kvůli závislosti rozhodce na úvěrové firmě

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 9. 2017 6:32
Krajský soud v Praze vydal rozsudek, který nepotěší některé úvěrové společnosti. Nejvíce pak Profi Credit, která může mít problémy dostat se k nespláceným úvěrům. Podle soudu se totiž mezi firmou a rozhodci vyvinul příliš úzký vzájemný ekonomický vztah.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Desítky tisíc exekucí v Česku stojí na vodě. Krajský soud v Praze rozhodl v konkrétním případě ženy, která si půjčila u společnosti Profi Credit a přestala jí úvěr splácet, že exekuce musí skončit, protože běží protiprávně. Podobných exekucí probíhá v Česku mnoho.

Úvěrová firma totiž dluh vymáhá na základě rozhodčího nálezu, za kterým stojí rozhodkyně závislá na společnosti Profi Credit. Soud tak potvrdil názor právníků projektu Exekutor má smůlu.cz, kteří ženu u soudu zastupovali.

Rozhodkyně Eva Vaňková pro společnost Profi Credit vydala cca 28 000 rozhodčích nálezů, za což při rozhodčím poplatku 1100 korun vyinkasovala zhruba 30 000 000 korun.

Ze své rozhodovací činnosti tak má výnosný byznys. Také podle rozsudku Krajského soudu v Praze je ekonomicky závislá na úvěrové společnosti, která ji zásobuje prací. Podle toho pak vypadá i obsah rozhodčích nálezů, konstatoval soud.

Rozhodkyně v takovém případě například mohla pominout fakt, že úvěrová smlouva byla sjednána s úrokovou sazbou ve výši 126,61 procenta. Kdyby případ rozhodoval nezávislý soudce či rozhodce, mohl by dojít k závěru, že jde o lichvu.

Krajský soud v Praze tedy rozhodl, že exekuce se zastavuje a firma musí kromě jiného ženě, která ji zažalovala, zaplatit téměř 14 tisíc korun na náklady spojené s řízením před soudem.

Profi Credit u soudu argumentoval tím, že žena svým podpisem souhlasila s rozhodčí smlouvou a dopředu tak věděla, že její případný spor s úvěrovou společností bude řešit některý z rozhodců určených v této smlouvě. Jejich nezávislost tak prý měla napadnout už při podpisu smlouvy, nebo ji vůbec nepodepisovat.

Na to ale soud odpovídá, že žena nemohla dopředu vědět o poměrech mezi úvěrovou firmou a rozhodci, zatímco Profi Credit tyto informace měl. Na společnosti jsou podle soudu závislí i další rozhodci ze seznamu.

Firma ještě může rozhodnutí Krajského soudu v Praze napadnout dovoláním u Nejvyššího soudu. A podle Dany Hakavcové, marketingové ředitelky společnosti, to Profi Credit nejspíš udělá. 

Projekt Exekutor má smůlu.cz funguje už zhruba tři roky a doteď se zaměřoval na starší rozhodčí doložky, které byly uzavřeny, aniž by stanovily konkrétního rozhodce. Takové jsou podle rozhodnutí Nejvyššího soudu rovněž neplatné.

Dosud zastavil exekuce za více než 200 miliónů korun. "Na základě dotazů na soudy a odborných odhadů předpokládáme, že v České republice může být zastaveno na 200 tisíc protiprávních exekucí. Díky rozhodnutí Krajského soudu v Praze musíme tento odhad ještě o několik desítek tisíc navýšit," říká Tomáš Pospíšil, ředitel projektu.

Profi Credit s takovou interpretací nesouhlasí. "V České republice neplatí precedentní právo a proto soudy každý jednotlivý spor rozhodují samostatně," říká Hakavcová.  

V současné době již rozhodčí smlouvy ve vztazích se spotřebiteli zákon zakazuje. Přesto rozhodci stále rozhodují spory z dřívějších smluv.

Náklady na vymáhání dluhů jsou dnes velmi vysoké, exekuce jsou navíc velice neefektivní, říká autor Mapy exekucí Radek Hábl. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 30 minutami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D7 byla přes dvě hodiny uzavřená kvůli nehodě

Provoz na dálnici D7 na Chomutovsku v pátek večer přerušila nehoda dvou osobních aut na 70. kilometru. Podle prvotních informací byl jeden člověk zraněný, do péče si ho vzala zdravotnická záchranná služba, uvedli na Twitteru hasiči. Dálnice byla ve směru na Chomutov zavřená déle než dvě hodiny.

Vozidla havarovala v 18:40 mezi sjezdy Žiželice a Lažany. U nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz v místě nehody byl obnoven krátce po 21:00, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy