Frankfurt - Evropská centrální banka dnes představila novou desetieurovou bankovku. Do oběhu by se měla dostat na podzim letošního roku.
Jde o druhou bankovku z nové série nazvané Europa, která má více bezpečnostních prvků, a tím i posílenou ochranu před paděláním. Nová série má mít díky speciálnímu laku také odolnější nátěr, je tedy i nepatrně silnější a těžší.
První bankovku z nové série - v hodnotě pěti eur - představila Evropská centrální banka před rokem, v oběhu je od začátku loňského května. V dalších letech mají postupně následovat další bankovky vzestupně podle své nominální hodnoty, tedy od nejčastěji používaných. V příštím roce přijde řada na hodnotu dvaceti eur.
Nominální hodnoty bankovek zůstávají beze změny, tedy pět, deset, dvacet, padesát, sto, dvě stě a pět set euro. K úpravě podoby eurobankovek byl vybrán Reinhold Gerstetter, nezávislý návrhář bankovek z Berlína.
S Maltou, Kyprem i cyrilicí
Společným motivem nové série je bájná řecká princezna Europa, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus v podobě býka a která dala název celému kontinentu. Další motiv zůstává z první série - epochy a architektonické slohy. Od nejnižší k nejvyšší hodnotě to jsou antika, románský sloh, gotika, renesance, baroko a rokoko, architektura skla a oceli 19. století a architektura 20. století.
Oproti první verzi zohledňuje přicházející série také nové členské státy. Upravená mapa Evropy zahrnuje Maltu a Kypr, název měny je vedle latinky a řecké abecedy nově také v cyrilici (Bulharsko).
Hlavní barva bankovek druhé série zůstává stejná jako u první série, tedy od šedé (pět eur) přes červenou, modrou, oranžovou, zelenou a žlutohnědou až k fialové (500 eur).
Rychlost obměny starých bankovek za nové se bude lišit podle států vzhledem k tomu, že každá země má svůj vlastní „hotovostní cyklus". Obě série tedy zatím nadále obíhají společně. Datum, kdy původní bankovky skončí, slibuje centrální banka oznámit s dostatečným předstihem, přičemž i nadále si je půjde vyměnit u národních centrálních bank eurozóny bez časového omezení.
Tisknou se i v Polsku
Bankovky se tisknou v několika zemích včetně Polska, jejich původ lze poznat podle prvního znaku ve vodorovném sériovém čísle na bankovkách. Například Z je z belgické tiskárny, Y z řecké, X z mnichovské a D z polské.
Evropská centrální banka dala minulý měsíc na svůj web online hru, obměnu padajících kostiček Tetris, která postupně ukazuje bezpečnostní prvky nových bankovek. Hráč se dozví nový prvek, když dokončí jednu úroveň hry. Nejlepších dvacet hráčů dostane pětieurovou "VIP" bankovku osobně podepsanou šéfem ECB Draghim, dalších 80 získá pamětní desetieurovku.