Jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou. Vychytávek je stále víc, stejně tak i rizik

Ekonomika Ekonomika - za podpory: egd logo
18. 11. 2021 6:39
Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.
Foto: Thinkstock

Teplota na přání

  • Chytře je v současnosti možné ovládat rovnou celý dům - od vytápění a chlazení interiéru, větrání, osvětlení, vstupní bránu, stínění až po kompletní zabezpečení nemovitosti.

Například chytré bojlery se začínají objevovat teprve v posledních několika letech. V principu se jedná o běžný elektrický bojler, který je doplněný řídicí a komunikační elektronikou.

Řídicí jednotka chytrého bojleru disponuje algoritmy, jež se zvládnou přizpůsobit uživateli a podle jeho potřeb a chování regulují ohřev vody.

Zapamatuje si tak například, že během pracovních dnů v domácnosti využívá teplou vodu až večer. Na dálku lze přitom ovládat přes tablet nebo mobilní telefon a v aplikaci sledovat aktuální stav a spotřebu.

Stejně tak chytrý termostat v domácnosti umožňuje přednastavit a měnit teplotu v domě i na dálku.

 

Právě se děje

Další zprávy