Kateřina Hovorková
Aktualizováno 15. 5. 2021 15:58
Důchodový systém je zásadní téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Po letech příprav nyní návrh na důchodovou reformu předložila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) vládě. Hlasovat se bude o velkých změnách, podívejme se na ně podrobněji.
Přísná pravidla se zmírní
Dnes má u nás nárok na důchod žadatel, který dosáhl stanoveného věku odchodu do důchodu a zároveň má odpracovaných 35 let. V řadě zemí platí jen jedno pravidlo.
"Kvůli velmi dlouhé potřebné době pojištění nedosáhnou na důchod lidé, kteří většinu života pracovali. Například ti, již dostali výpověď v 50 letech a už nemohou najít novou práci. Nebo lidé, kteří byli kvůli závažné nemoci dlouhodobě nezaměstnáni. Zhruba šesti tisícům lidí je ročně zamítnuta žádost o důchod, mimo jiné z důvodu nedodržení podmínky 35 let pojištění. Díky reformě se doba pojištění zkrátí z povinných 35 let na 25 let," uvádí ministryně Maláčová.
V některých zemích je nepodmíněný univerzální nárok na důchod od určitého věku bez jakýchkoli dalších omezujících podmínek. "V mnoha dalších zemích máte nárok na přiměřenou část důchodu už po několika letech pojištění. U nás byla ještě v roce 2009 potřebná délka pojištění 25 let. Posléze se každým rokem o rok zvyšovala, až se zastavila na hodnotě 35 let. Pro některé kategorie našich občanů je splnění této druhé podmínky prakticky nemožné, proto je nutná změna," uvedl již v minulosti Martin Potůček, analytik veřejné a sociální politiky, prognostik a člen důchodové komise.