Benzin bude dál zlevňovat. Slabší koruně navzdory

ČTK ČTK
7. 1. 2015 17:01
Od začátku letošního roku barel ropy Brent zlevnil o téměř deset procent, zatímco koruna oslabila k dolaru o necelá dvě procenta.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: CCS

Praha - Posilující dolar tlumí další propad cen pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku. Shodují se na tom oslovení analytici, podle nichž ceny ropy na světových trzích sice stále klesají, proti výraznějšímu poklesu cen na českých pumpách ale stojí právě zpevňující americká měna. V ní se totiž obchodují benzin a nafta na komoditní burze v Rotterdamu.

Průměrná cena benzinu a nafty v tuzemsku za poslední měsíc zlevnila o téměř tři koruny k hranici 32 Kč za litr. Kurz české měny k dolaru oslabil sice o jednu korunu na 23,20 Kč/USD, ale ceny ropy klesají ještě mnohem rychleji. Brent a WTI se dostaly již pod hranici 50 dolarů za barel.

"Obecně platí, že oslabující koruna k americkému dolaru hovoří proti spotřebiteli, protože v korunovém vyjádření tuto komoditu zdražuje," řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Současný vývoj podle něj ale zůstává pro motoristy pozitivní, i když dolar dost výrazně posiluje.

Ceny budou dál padat

Od začátku letošního roku barel ropy Brent zlevnil o téměř deset procent, zatímco koruna oslabila k dolaru o necelá dvě procenta. I v nejbližších týdnech bychom tak na čerpacích stanicích měli být svědky dalšího poklesu cen pohonných hmot, dodal Novák.

Podle společnosti CCS, která dlouhodobě sleduje ceny pohonných hmot v Česku, nejprodávanější benzin Natural 95 se nyní průměrně prodává za 31,67 koruny za litr, nafta pak za 31,81 Kč za litr.

Severomořský Brent i americká lehká ropa WTI, které se považují za mezinárodní ukazatele cen ropy, v tomto týdnu poprvé od jara 2009 sestoupily pod symbolickou hranici 50 dolarů za barel. Ceny ropy tak už ztratily více než polovinu ze svých posledních maxim z loňského června.

Zlevňuje i elektřina

"Rychlost poklesu cen ropy je v současné době prudší než oslabení české koruny a dává určitý prostor k dalšímu snížení cen pohonných hmot u čerpacích stanic," potvrdil i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Upozornil, že cenový vývoj ropy obvykle více či méně respektují i další energetické komodity, jako je například uhlí.

"Protože cena uhlí promlouvá i do tržních cen elektřiny, můžeme nyní sledovat i pokles cen elektřiny na lipské burze," uvedl Hlinomaz. Cenu elektřiny pro konečné zákazníky ale zatím klesající ceny ropa prakticky neovlivnila. "Může se projevit až s větším časovým zpožděním. Jde, mimo jiné, o důsledek nákupů elektřiny distributory, které jsou prováděny s větším časovým předstihem," dodal.

Kromě ceny produktů z rafinérií se výsledná cena pohonných hmot u čerpacích stanic skládá ze spotřební daně, DPH a marže obchodníků. Spotřební daň činí v Česku 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. Základní sazba DPH je od roku 2013 v ČR 21 procent. Dlouhodobou průměrnou marži obchodníků odhadují analytici mezi 2,5 až 3,5 korunami na litr, podle některých stoupla v poslední době až k pěti korunám.

 

Právě se děje

Další zprávy