Dopady pandemie v práci: Čeká nás propouštění, nižší mzdy i přesuny na jiné pozice

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 16. 5. 2020 16:41
Na trhu práce končí zlaté časy. Ekonomická nejistota, hrozba krize a pokles výkonnosti kvůli koronaviru vedou řadu firem k úsporným opatřením. A protože budou dramatická, právníci a personalisté oslovení Aktuálně.cz vysvětlují, na co se musí zaměstnanci připravit a na co si dát pozor.
Foto: iStock

Je možné snížit mzdu o několik procent?

"Firmy nebudou schopny navyšovat mzdy takovým tempem jako doposud a je i možné, že řada z nich bude mzdy a benefity snižovat," říká personalistka  Jaroslava Rezlerová.

A už se tak děje. "Snížíme vám dočasně mzdu," dozvěděli se někteří zaměstnanci. Většinou jde o snížení o deset, někdy i více procent. Je to vůbec z pohledu práva možné? 

Podle advokátky Kláry Valentové z kanceláře Vilímková Dudák & Partners záleží na tom, jak je u zaměstnavatele upravena mzda.

"Pokud je mzda sjednána ve smlouvě, zaměstnavatel může snížit zaměstnanci mzdu jen se souhlasem druhé smluvní strany, tedy odborovou organizací nebo zaměstnancem. Pokud s novou výší mzdy zaměstnanec nesouhlasí, může podpis dodatku k pracovní smlouvě odmítnout. Jestliže ale bude mít zaměstnavatel finanční problémy a nebude mít v brzké době na mzdy, může kvůli nesouhlasu zaměstnanců s nižší mzdou přistoupit k propouštění," upozorňuje advokátka. 

Pokud zaměstnavatel mzdu stanovuje nebo určuje jednostranně, pak může na základě svého rozhodnutí přistoupit k jejímu snížení. A to změnou vnitřního předpisu nebo vydáním nového mzdového výměru. Souhlas zaměstnance v takovém případě nepotřebuje.

"Musí se však skutečně jednat o mzdu, o níž jednostranně rozhoduje zaměstnavatel. V praxi se totiž vyskytují případy, kdy je v pracovní smlouvě sjednáno, že mzda je sice určena zaměstnavatelem ve mzdovém výměru, ale zároveň je prohlášeno, že mzdový výměr tvoří přílohu pracovní smlouvy nebo že je její nedílnou součástí. V takovém případě se nejedná o mzdový výměr, ale dohodu o mzdě, a není tedy možné rozhodovat o výši mzdy bez souhlasu zaměstnance," upozorňuje Valentová.

Při snižování mzdy je nutné dodržovat následující pravidla:

  • Mzdu nelze snižovat zpětně, tedy dodatek k pracovní smlouvě nebo mzdový výměr může být uzavřen nebo doručen zaměstnanci nejpozději v den účinnosti změny výše mzdy. Takže pokud má být mzda nově upravena od 1. června 2020, musí být dodatek uzavřen nebo nový mzdový výměr doručen do vlastních rukou zaměstnance nejpozději tohoto dne. 
  • Při snížení mzdy je nutné respektovat nejen aktuální výši minimální mzdy stanovené nařízením vlády č. 567/2006 Sb., tedy pro rok 2020 za hodinu 87,30 Kč nebo 14 600 Kč za měsíc, u zaměstnanců, jejichž mzda není sjednána v kolektivní smlouvě, ale také nejnižší úrovně takzvané zaručené mzdy.

Když je zaměstnanec přesvědčen, že mu mzda byla snížena neoprávněně, může se domáhat u zaměstnavatele jejího doplacení do původní výše, včetně úroků z prodlení. Pokud zaměstnavatel výzvě zaměstnance nevyhoví, může se obrátit na soud nebo podat podnět k inspektorátu práce. Zaměstnavateli hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun.

"Za určitých podmínek by mohl také zaměstnanec okamžitě zrušit svůj pracovní poměr, kdy by mu náležela nejen dlužná mzda s úroky z prodlení, ale také náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby, standardně dva měsíce," dodává ještě advokátka Valentová. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku se konaly další protesty kvůli zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň. Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se konaly také v dalších polských městech, například v Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích.

před 1 hodinou

Německý skokan Eisenbichler vyhrál v Ruce i druhý závod sezony

Úřadující mistr světa Markus Eisenbichler z Německa vyhrál v Ruce i druhý individuální závod sezony Světového poháru skokanů na lyžích. Češi se dnes ve Finsku prvních bodů nedočkali, nejlepší Viktor Polášek obsadil 36. místo.

Devětadvacetiletý Eisenbichler šest dnů po triumfu v zahajovacím závodu zimy ve Wisle předvedl další suverénní výkon. Aktuální formu demonstroval skoky 146 a 141 metrů a třetí triumf v kariéře si připsal s velkým náskokem téměř dvaceti bodů před Polákem Piotrem Žylou. Stupně vítězů zkompletoval další ze svěřenců českého trenéra Michala Doležala Dawid Kubacki, jenž se svým reprezentačním kolegou prohrál jen o dvě desetiny bodu.

Po nevydařeném úvodu sezony SP ve Wisle, kdy se ani jeden z Čechů nekvalifikoval do závodu, se ve Finsku tři členové týmu Františka Vaculíka představili mezi padesátkou účastníků závodu. Nejlepšímu Poláškovi nicméně po skoku dlouhém 113 m chybělo k postupu do bodované třicítky přes deset bodů. Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek se seřadili na 43. a 44. pozici. Filip Sakala skončil v páteční kvalifikaci.

V Ruce nestartuje kvůli několika pozitivním testům na koronavirus elitní reprezentace Rakouska v čele s úřadujícím vítězem SP Stefanem Kraftem. Nejlepším z B týmu byl devatenáctý Clemens Leitner.

Hned v úvodu závodu měl těžký pád loňský vítěz z Ruky Daniel André Tande. Norský skokan neustál dopad a podle všeho si poranil koleno. Doskočiště musel opustit na zdravotnických saních.

Další zprávy