Do aukce míří zvláštní kolekce Kupkových kreseb. I v encyklopedii uměl použít ironii

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková - za podpory: logo Kodl
10. 10. 2021 9:22
Cyklus sto šesti přípravných kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a země mimořádně představí Galerie Kodl od 12. do 24. října. Poté dílo zamíří do aukce. Kvůli práci na encyklopedii dokonce Kupka navštěvoval univerzitní přednášky na pařížské Sorbonně.

Encyklopedie Člověk a země, vydaná ve Francii v letech 1904 až 1908, shrnuje dějiny lidstva od prehistorie po současnost, tedy do přelomu 19. a 20. století.  Příběh přibližuje prostřednictvím textu, map, různých nákresů, fotografií i Kupkových ilustrací. Právě ve Francii opočenský rodák Kupka většinu svého života pobýval, svět ho zná jako jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. 

"Charakteristický je zde odklon od dosavadního pozitivismu k historicko-politickému kontextu, s důrazem na sociální tematiku. Vystavený soubor kreseb, jehož původ sahá do slavných sbírek Jindřicha Waldese, představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí Galerie Kodl Terezie Kaslová. Český podnikatel Waldes byl známým mecenášem umění v první polovině 20. století, zemřel za druhé světové války na Kubě.

Kaslová také připomněla, že kvůli zakázce na encyklopedii Kupka dokonce navštěvoval univerzitní přednášky z antropologie a historie na pařížské Sorbonně. 

"Ilustrace nejsou jen doplňkem, ale spíše rovnocennou součástí textu. Jedná se o práci doslova mamutích rozměrů v měřítku i rozsahu. Celkem jde o pět frontispisů, jednapadesát záhlaví kapitol, stejný počet vinět kapitol a dvě kompozice v úvodu," uvedla Kaslová.

"Úvodní záhlaví vyjadřují základní myšlenkový rámec, viněty odrážejí interpretaci s mnohdy karikaturním přídechem poukazujícím k malířovu světonázoru. Kupkovi nestačila jen konzultace se spisovatelem, stal se zde samostatným tvůrcem, vědcem, etnografem a sociologem kvetoucích i zašlých národů," sdělila mluvčí. 

Z ilustrátorského hlediska tak podle ní vytvořil slavný malíř zcela atypické dílo světového významu, mnohdy doplněné ironickými a satirickými jinotaji. 

Všech sto šest kreseb si lidé mohou prohlédnout v Galerii Kodl od 12. do 24. října. Poté celý soubor zamíří do aukce jako jedna položka. Aukce se bude konat 28. listopadu. Vyvolávací cena celého souboru je 25 milionů korun, odhadní cena je vyšší, 30 až 50 milionů korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy