Děti musí mít vlastní pas, zápis u rodičů už nestačí

Petr Kučera Petr Kučera
26. 6. 2012 17:45
Platnost zápisů v pasech rodičů končí, poplatek za nový doklad nestoupl
Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií.
Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V úterý 26. června končí platnost dosavadních zápisů dětí v cestovních pasech rodičů. Od středy už musí mít vlastní doklad(občanský průkaz nebo pas), a to i při cestách s rodiči po Evropské unii.

Zapisování dětí do cestovního pasu rodičů skončilo už 30. června 2011, dosavadní zápisy byly platné až do 26. června 2012.

Podle unijního nařízení začíná platit zásada "jedna osoba - jeden pas".

Správní poplatek za vydání standardního cestovního pasu pro dítě mladší 15 let se oproti původním plánům ministerstva vnitra nakonec nezvýšil. Zdražení na šestinásobek (z nynějších 100 korun) totiž vláda neschválila.

Standardní cestovní pas s biometrickými údaji je vydáván do 30 dnů od podání žádosti. Poplatek činí 100 korun.

Kdo spěchá, může požádat o takzvaný bleskový pas bez strojově čitelných údajů - ten je za výrazně vyšší poplatek (1000 korun) vydáván do 15 dnů, ale platí jen půl roku a některé státy jej neuznávají.

Při cestách po Evropské unii může dětem - stejně jako rodičům - stačit jen občanský průkaz. Jeho vydání je pro děti dobrovolné.

Také nové pasy se strojově čitelnými údaji mají podobu knížky. Oproti starším typům mají bordovou barvu místo zelené.
Také nové pasy se strojově čitelnými údaji mají podobu knížky. Oproti starším typům mají bordovou barvu místo zelené. | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Za miliardy dělá stát z lidí ohyzdy, tvrdí fotografové
Překvapení: Kalousek odmítl zdražení pasů a občanek
Zbytek dovolené vám už firma neproplatí. Mění se zákon

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Cestování po světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec se s ním chce prý setkat. Podle jeho advokáta by mohlo jít o ovlivňování svědka, uvedly Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy