Děti musí mít vlastní pas, zápis u rodičů už nestačí

Petr Kučera Petr Kučera
26. 6. 2012 17:45
Platnost zápisů v pasech rodičů končí, poplatek za nový doklad nestoupl
Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií.
Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V úterý 26. června končí platnost dosavadních zápisů dětí v cestovních pasech rodičů. Od středy už musí mít vlastní doklad(občanský průkaz nebo pas), a to i při cestách s rodiči po Evropské unii.

Zapisování dětí do cestovního pasu rodičů skončilo už 30. června 2011, dosavadní zápisy byly platné až do 26. června 2012.

Podle unijního nařízení začíná platit zásada "jedna osoba - jeden pas".

Správní poplatek za vydání standardního cestovního pasu pro dítě mladší 15 let se oproti původním plánům ministerstva vnitra nakonec nezvýšil. Zdražení na šestinásobek (z nynějších 100 korun) totiž vláda neschválila.

Standardní cestovní pas s biometrickými údaji je vydáván do 30 dnů od podání žádosti. Poplatek činí 100 korun.

Kdo spěchá, může požádat o takzvaný bleskový pas bez strojově čitelných údajů - ten je za výrazně vyšší poplatek (1000 korun) vydáván do 15 dnů, ale platí jen půl roku a některé státy jej neuznávají.

Při cestách po Evropské unii může dětem - stejně jako rodičům - stačit jen občanský průkaz. Jeho vydání je pro děti dobrovolné.

Také nové pasy se strojově čitelnými údaji mají podobu knížky. Oproti starším typům mají bordovou barvu místo zelené.
Také nové pasy se strojově čitelnými údaji mají podobu knížky. Oproti starším typům mají bordovou barvu místo zelené. | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Za miliardy dělá stát z lidí ohyzdy, tvrdí fotografové
Překvapení: Kalousek odmítl zdražení pasů a občanek
Zbytek dovolené vám už firma neproplatí. Mění se zákon

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Cestování po světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy