Praha - Tři z deseti Čechů si chtějí letos na Vánoce půjčit.
Průměrná výše půjčky by měla podle průzkumů dosáhnout 9600 korun.
Lidé si nejčastěji berou spotřebitelské úvěry v bankách, nakupují na splátky a využívají kreditních karet. Často využívají i povoleného záporu na bankovním účtu. Vysoké procento je i těch, kteří se s žádostí o půjčku obrací na nebankovní společnosti, jakými jsou například Provident Financial.
Co je při vyjednávání půjčky nejdůležitější? "Ptejte se nejen na úrok, ale na celkovou cenu úvěru. Klíčovým údajem pro výpůjčku peněz by tak měl být údaj o RPSN," říká v on-line rozhovoru Branislav Beer, manažer spotřebitelských úvěrů Citibank.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:11Autor: Karl von Bahnhof
Otázka: Dobrý den,
jaké chystají banky opatření, aby nepůjčovali komukoli? Budou banky více prověřovat bonitu klienta?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Banky prověřují v každém případě bonitu klienta - dnes i v minulosti. V bankovní hantýrce se tomu říká scoring. Stávající situace na finančních trzích nutí banky ještě pečlivě vyhodnocovat žadatele o úvěry. Banky pečlivě sledují kreditní historii klienta, výši příjmu a mnoho dalších faktorů.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:18Autor: Jiri
Otázka: Dobrý dn, studuji vysokou školu čtvrtým rokem. Doposud jsem si vydělával na brigádách, ale už to nelze stíhat. Potřeboval bych si půjčit na dostudování tak 30 äž 40 tisíc. To je pro studenta docela dost peněz. Jak to mám udělat nejlépe, dostanu vůbec takovou půjčku? Děkuji za odpověď
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Dobrý den,
banky na trhu nabízejí produkty šité na míru studentům.
Tyto produkty jsou obvykle zvýhodněny oproti běžným půjčkám a má tedy smysl ptát se právě po nich.
Obecně banky pro schválení půjčky vyžadují potvrzení o studiu na vysoké škole.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:23Autor: Marie S.
Otázka: Uz se na to nekdo ptal v podstate v diskusi. jak vysoke RPSN je seriozni. ja mam trochu problemy a nedavno mi nekdo nabizel pujcku ihned a bez rucitele, ale rpsn tam bylo asi 50 procent. jednak nevim uplne presne co to je,to musi vsichni pocitat stejne? A pak, dá se poznat seriozni pujcka podle toho
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Dobry den,
v první řadě - RPSN musí všichni poskytovatelé úvěru počítat stejně. Detaily o způsobu výpočtu RPSN najdete na webových stránkách www.coi.cz.
Do RPSN se zahrnují všechny poplatky spojené s úvěrem, například i pojištění.
Proto je velmi obtížné zhodnotit vámi uvedený příklad. Pokud ale nabízený úvěr neobsahoval pojištění, je to z mého pohledu velmi vysoká sazba.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:26Autor: Marie S.
Otázka: tak tedy, da se poznat kvalitni pujcka podle tohoto ukazatele?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Ano.
Při výběru půjčky vždy sledujte výši uváděného RPSN.
V případě, že poskytovatel půjčky neuvádí výši RPSN ve své komunikaci, půjčku nebrat.
Ještě poznámka nakonec - RPSN je údaj, který jsou všichni poskytovatelé úvěru povinni ze zákona uvádět.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:37Autor: Jana N.
Otázka: dobry den, chtela bych se zeptat na nasledujici: je nejaky rozdil mezi kredtini kartou od banky a od splatkove spolecnosti? muzete to prosim porovnat? jake zakladni parametry jsou dulezite pri vyberu karty? dekuji za odpoved.
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Dobrý den,
na tuto otázku se nedá odpovědět jednoduše, protože splátkové společnosti dnes nabízejí jak standardní kreditní karty, tak splátkové karty.
Základním rozdílem je, že splátkové karty rozloží čerpanou částku do pravidelných pevných měsíčních splátek a úročí půjčenou částku okamžitě, zatímco kreditní kartu můžete kdykoliv splatit - a pokud tak uděláte v rámci bezúročného období, nebudete bance platit žádný úrok.
Základními parametry pro výběr kreditních karet jsou:
náklady na vedení karty
délka bezúročného období
výše úroku
služby přidané ke kreditní kartě (např. pojištění, možnost čerpat prostředky za výhodnější úrok, benefity spojené s užíváním karty - např. poskytování okamžitých slev, sbírání věrnostních bodů...)
Odpovězeno: 27. 11. | 10:40Autor: Trashman
Otázka: Když si otevřu kontokorent, vezmu kreditku od banky a ještě půjčku, tak si budu moci půjčit víc, ne? To nikoho nenapadlo?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Všechny úvěrové produkty, které čerpáte, banky nahlašují do centrálního registru úvěrů. Takže se vám může stát, že v případě zájmu o další úvěrový produkt (třeba hypotéku), vám banka jeho poskytnutí odmítne.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:48Autor: Ludek
Otázka: Dobrý den. Proč nabízíte Vy a ještě jedna banka, tuším Spořitelna nebo snad Čobka půjčku přes kreditku? Když mám kreditku, tak na co půjčku? Vždyť kreditka je půjčka, ne? Děkuji
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Můžu mluvit pouze za Citibank. Rozhodli jsme se zvýhodnit aktivní klienty a nabídnout jim možnost čerpat prostředky přes kreditní kartu za zvýhodněných podmínek. Půjčka k Citi kreditní kartě Vám nabízí možnost rozložit si čerpanou částku do pravidelných měsíčních splátek.
Např. Kreditní kartou zaplatíte za ledničku částku 15.000 Kč. Zavoláte na servisní linku a jednoduše si necháte tuto částku rozložit do pravidelných měsíčních splátek tak, jak vám to vyhovuje. Hlavní výhodou je nižší úroková sazba. Tato služba byla vytvořena na základě potřeb klientů a umožňuje jim lépe řídit svoje finance.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:50Autor: Juraskova
Otázka: Preji dobry den, chtela bych koupit synovi maly notebook kolem 17 000 Kc, problem je, ze ten co chci uz dochazi a musim koupiut rychle, jinak bude az po Vanocich. Penize si potrebuju pujcit s tim, ze muzu splatit vse uz z prosincovych bonusu, tedy 18. prosince. Jak si pujcim nejlevneji....
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Pokud vlastníte kreditní kartu, tak ji určitě využijte. Máte možnost využít bezúročného období a půjčit si peníze od banky zdarma.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:52Autor: Juraskova
Otázka: Jeste prosim vysvetleni, jestli je lepsi si nechat pujcku sjednat hned v prodejne, kde nabizeji splatky, diky..
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: U úvěru se vždy ptejte na RPSN, to je rozhodující- ne prodejní kanál.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:54Autor: Petr Anděl
Otázka: Dobrý den pane Beere. Je mi 60 let a když jsem byl mladý, tak mít dluh byla ostuda. Teď si všichni půjčují, jakoby nic. Nemám nic proti novinkám, vidíte, že jsem se naučil pracovat s internetem. Jak jde ale dohromady spořit na penzi (mě už se to netýká) a půjčovat si? Děkuji za odpověď a hezký den
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Je mnoho možností, jak využívat úvěrové a spořící produkty.
Např. můžete platit všechny nákupy kreditní kartou a takto vyčerpané peníze uhradit bance v rámci bezúročného období. Mezitím necháte svoje vlastní peníze vydělávat na třeba na spořícím účtu.
Odpovězeno: 27. 11. | 10:57Autor: Jura and Co.
Otázka: Viděl jsem nějaké reklamy na půjčky na auto. O tom jsem nikdy neslyšel. Autop se přece kupuje na leasing, ne? Jakej je v tom rozdíl? Dík for answer
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Leasing a úvěr jsou dvě odlišné formy financování nákupu automobilu. Základním rozdílem je, že v případě leasingu je vlastníkem automobilu až do jeho úplného splacení leasingová společnost. V případě nákupu auta na úvěr jste jeho majitelem ihned vy.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:00Autor: Macek
Otázka: Jaky je rozdil mezi RPSN a urokem, podle ceho se mam ridit, proc to nedokaze nekdo poradne vysvetlit.
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Této otázky jsme se už dotkli v předchozích odpovědích. Jednoduše řečeno - RPSN (roční procentuální sazba nákladů) zahrnuje vedle úroku také další náklady spojené s úvěrem. Např. měsíční poplatek za vedení úvěru, splátky pojištění, poplatek za sjednání úvěru apod.
Základním orientačním parametrem je tedy RPSN a ne úroková sazba jako taková.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:03Autor: Míla
Otázka: Je vhodné si půjčovat peníze u CitiBank, která má kvůli finanční krizi velké problémy?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Určitě! Citibank je jednou z největších a nejsilnějších finančních institucí na světě. Nabízíme našim klientům skvělé finanční produkty ve více než 100 zemích po celém světě.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:05Autor: Václav P.
Otázka: Je výhodnější bankovní půjčka, nákup na splátky od leasingovky nebo kreditka, když chvi utratit 20 tisíc korun, mé příjmy jsou 30 tisíc a splatit mophu tak do třech měsíců? Prosím o toté u 100 tisíc, což bych splácel tak rok a půl... Dík
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Na tuto otázku je velice obtížné jednoduše odpovědět.
Obecně ale platí, že pokud potřebujete půjčit pouze 20tisíc korun a jste schopen je splatit do 3 měsíců, čerpejte je prostřednictvím kreditní karty.
V případě 100 tisíc se rozhlédněte po bankách na trhu a vyberte si tu nejvýhodnější osobní půjčku.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:08Autor: Martin z hor
Otázka: Proč každá banka jinak úročí vklady? To některá chce vydělat víc a jiná míň? To samé je u půjček, úrocích na kreditkách a tak. Ekonomická teorie říká, že na trhu musí být všechny ceny stejné, pokud je průhledný. Já nevím, ale když dokáže jedna banka dát na vkladu 3 procenta, proč to nemůže dát jiná?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Není tomu tak. Každý produkt je jiný a jinak konstruovaný. V zásadě lze aplikovat jednoduchý princip: vyšší úrok obvykle znamená nížší poplatky a naopak, nižší úrok ssebou nese vyšší poplatky. Vždy je ovšem potřeba posuzovat podobné produkty.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:10Autor: zemanova
Otázka: Co musím splnit za podmínky aby mi byla schválena žádost o kreditní kartu?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Obvykle banky vyhodnodnocují žádosti především na základě zaměstnání, resp. výše příjmu a kreditní historie v centrálním registru úvěrů
Odpovězeno: 27. 11. | 11:11Autor: Loutka
Otázka: Existuje nějaký ukazatel, jak se můžu zadlužit, abych nebyl v problémech, nějaký spočítatelný, nezajímají mě obecné řeči...
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Osobní rada je nezadlužit se tak, aby vaše pravidlné měsíční splátky úvěrů přesáhly 50% vašeho čistého měsíčního příjmu.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:14Autor: Romík
Otázka: Dobrý den, blíží se Vánoce a zvažuji, že bych letos do dárků investoval víc peněz. Je lepší kupovat dárky na kreditku nebo na klasický úvěr či na splátky?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: To závisí na vašich možnostech, jak rychle splatíte čerpané prostředky. V případě krátkodobého čerpání využijte kreditní kartu. Pokud plánujete splácet čerpanou částku déle než 12 měsíců, určitě využijte klasický spotřebitelský úvěr.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:16Autor: Věra
Otázka: Dobré dopoledne, vlastním kreditní kartu od Vaší banky, když jsem s ní chtěla zaplatit v hračkářství za menší nákup, řekli mi, že na tak malou částku kartu neberou. To je mi dost divné, můžou prodejci dělat taková omezení??
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Pokud vám obchodník odmítl platbu malé částky kartou, určitě se nechoval v souladu s pravidly. V žádném případě nemá právo odmítnout, případně limitovat výši úhrady prostřednictvím karty.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:22Autor: Picmaus
Otázka: Jake to je pracovat v bance , ktera se svoji vinou dostala az na pokraj bankrotu a ktera musela dostat od danovych poplatniku 45 000 000 000 USD aby nezbankrotovala?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Děkuji Vám za otázku a ačkoli není předmětem dnešní diskuze, stručně na ni odpovím. Cílem kroku, o kterém jste pravděpododobně slyšel v médiích, bylo zvýšit důvěru ve finanční systém jako takový. Citi je jednou z nejsilnějších bank na globálním trhu. Je velmi příjemné pracovat v takové bance, která patří mezi lídry globálního finančího trhu.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:24Autor: Josef Malý
Otázka: Dobrý den. Tady se píše o půjčkách na Vánoce. Já jsem vždycky po Vánocích bez peněz a rád bych nakupoval ve slevách. Jenže půjčit si abych koupil levněji, to mi připadá trochu podivné. Lze si nějak půjčit nakrátko a za levno, třeba na měsíc, než dorazí nejbližší plat? Díky
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Přesně na to je skvělým nástrojem kreditní karta. Umožňuje čerpat peníze v rámci tzv. bezúročného odbobí zadarmo. Prostřednictvím kreditky si můžete koupit věc třeba ve slevě i ve chvíli, kdy zrovna nemáte dostatek vlastních prostředků.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:26Autor: diogirl
Otázka: Myslíte si opravdu, že vánoce na dluh jsou ty pravé vánoce?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Pokud se zadlužíte rozumně, nevidím v tom nic špatného. Vždy je samozřejmě nutné se chovat odpovědně a jak se říká, "znát míru".
Odpovězeno: 27. 11. | 11:26Autor: Jan
Otázka: Může mi někdo zvednout jednostranně zvednout úrok během trvání půjčky, když stoupne inflace?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Nemělo by to nastat, samozřejmě vždy záleží na konkrétní smlouvě. Nebývá to však rozhodně obvyklá praxe.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:28Autor: Tonda
Otázka: Podle čeho si má člověk vybrat půjčku anebo kreditku. Ale objektivně.
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Jak jsem již říkal, rozhodující je především časový horizont a poté parametry půjčky či kreditní karty. U úvěru (půjčky) je to RPSN, u kreditní karty náklady na vedení karty, délka beúročného období, výše úroku a další funkcionality a benefity karty
Odpovězeno: 27. 11. | 11:29Autor: Hana
Otázka: Se Citibank je to poslední dobou nahnute. Mám u vás půčku. Pokud se položite budu muset půjčku splatit okamžitě?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Není pravdou, že se Citibank je to nahnuté.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:31Autor: STA
Otázka: Dostal jsem nabídku na kred.kartu od T-mobile a KB. Studoval jsem podmínky a zdá se mi to být dobré . Mám mít strach z nějaké "záludnosti" , která se naedá hned vyčíst z podmínek ?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Jedná se o konkrétní konkurenční produkt a nebylo by ode mne fér ho hodnotit. Stále však platí to samé, rozhodujte se na základě parametrů, které jsem již zmínil v předchozích odpovědích.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:32Autor: Honza
Otázka: Mohl bych se zeptat na Váš názor na slolečnost brněnskou EDBUSY a.s. pokud znáte?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Mám zřejmě stejné informace jako máte vy, a to z médií. Nepřísluší mi to hodnotit.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:34Autor: limak59
Otázka: Jak je možné, že společnost "Provident Financial" může u nás zcela legálně nabízet půjčky za úrok 306 procent ročně /nedávno ještě 408 %/?
Státem podporovaná lichva ve veřejnoprávní televizi.
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Tento konkrétní případ opět nemohu ze své pozice komentovat. Obecně však platí, že zákon neučuje horní hranici výše úrokové sazby. Toto je tedy spíš otázka pro zákonodárce.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:37Autor: tomáš
Otázka: Jak vnímáte klienty, kteří si přijdou do banky půjčit na dárky, nebo dovolenou
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Vždy záleží na samotných klientech. Je nutné opět zopakovat, že lidé se musí sami chovat odpovědně. Banky pak samozřejmě také hodnotí míru zadlužení klienta a sami tak do jisté míry "korigují" zadlužování.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:40Autor: Lukas
Otázka: Uz jste setkali se zakonem o odluzeni?
Jaky je Vas nazor na jeho uplatneni?
Pripadne byli jste jiz ucastniky toho to rizeni?
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Tato legislativní úprava umožnila i na českém trhu využívat ověřených postupů při oddlužování lidí. Využít ustanovení tohoto zákona je poměrně komplikované a rozhodně to neznamená, že by lidé měli spoléhat na to, že když nebudou splácet své dluhy, tak to za ně někdo jednoduše vyřeší.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:43Autor: občan
Otázka: dobrý den, jaký máte názor na to, že je v dnešní době mít raději dluhy, než peníze na účtu, potažmo doma. Je přeci známá pravda, že ať se na bankovním trhu děje cokoliv, dluhy mi nikdo neveme, ale peníze ano
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Není to tak jednoduché a jednoznačné. Vždy je potřeba chovat se racionálně. Využívání některých úvěrových produktů rozhodně dává smysl, stejně tak jako využívání spořících produktů pro vytváření finančních rezterv. A rozhodně nelze zapomínat, že vklady v bankách jsou ze zákona pojištěny.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:44Autor: Hana Suchá
Otázka: Dobrý den,
chtěla bych si vzít půjčku na auto. Není nové, je staré 2 roky. I přes to bych si na něj ale chtěla půjčit 300 000,-. Poradíte mi, prosím, u koho by to bylo nejvýhodnější a za jakých podmínek?
Děkuji za odpověď.
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Jedná se o velmi specifickou otázku. Jednoduchá rada zní: vyberte si produkt, který Vám bude vyhovovat, rozhodujte se racionálně - viz předchozí odpovědi.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:45Autor: občan
Otázka: ... přece je výhodné mít fixovaný úvěr, než čekat co udělá v kolizní situaci s mými penězi banka, to ani nemluvím o případném krachu.
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Obávám se, že zcela přesně nerozumím Vaší otázce.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:47Autor: zásadový nedlužník
Otázka: Dokázal byste sníst živého chrousta? Ptám se proto, že na půjčování lidem na vánoční dárky musíte mít velmi, ale opravdu VELMI silný žaludek. :-)
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Banky pomáhají lidem řídit své finance nabídkou nejrůznějších produktů. Mimochodem, chrousta jsem už jedl. Byl usmažený a vůbec to nechutnalo špatně, navíc to bylo zdravé - samý protein. :-)
Odpovězeno: 27. 11. | 11:49Autor: Jan
Otázka: Jaké jsou nevýhody a výhody téměř pravidelného používání povoleného záporu na běžném účtě (ČS)? Ve výpisu se neorientuji, kolik za něj platím a kdy ho vyúčtovávají.
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Nemohu odpovědět konkrétně, jedná se o produkt konkureční banky. Obecně lze říct, že úroky byste měl vidět na vašem pravidelném výpisu z účtu. Rozhodně zavolejte na klientskou linku Vaší banky, kde Vám jistě poradí, jak se ve výpisu orientovat.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:50Autor: martin
Otázka: zdarvim Vás.chtěl by jsi pujčit cca.500tis. na koupě parceli na 25let co by bylo nejvyhodnější? díky
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: V tomto případě je to jednoznačně hypotéka, a to vzhledem k předpokládané délce splácení.
Odpovězeno: 27. 11. | 11:52Autor: Tomáš
Otázka: Dobrý den.
Chtěl bych se Vás zeptat co by jste mi doporučil v připadě, že chci mít uspořeno během 5-7 let částku kolem 500 000 až 700 000tis. kč.
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Záleží na výši Vašich příjmů. Jednou z nejvýhodnějších forem spoření je stavební spoření. Vaše otázka je velmi detailní a spíše než já, na ni lépe odpoví finanční poradce, který zhodnotí Vaše celkové možnosti
Odpovězeno: 27. 11. | 11:54Autor: Honza
Otázka: Dobry den,
pujcil byste si vy jako ekonom osobne penize na pouhe zvyseni zivotni urovne (plazmova televize, nejnovejsi model mobilu, novy nabytek misto stareho ...). A co radite lidem bez ekonomickeho vzdelani, kteri se rozhodnou neco takoveho udelat?
Dekuji
Branislav Beer, manažer spotřebitelských půjček Citibank: Vždy záleží na konkrétním případě. V případě, že seženete třeba televizi za výbornou akční cenu, dává její nákup na úvěr/spláky smysl. Jak už jsem zmínil, vždy by splátky neměly přesáhnout rozumnou mez - já osobně za ni považuji 50% čistého příjmu.