Dárek pro Zimbabwe: Dvacet chlebů za deset miliard

Pavla Adamcová Pavla Adamcová, hjp
23. 12. 2008 10:18
Inflace v Zimbabwe oficiálně dosahuje 231 milionů procent
Telefonní karta v hodnotě sto miliard zimbabwských dolarů. Dnes už za ní dlouho telefonovat nebudete. Inflace roste každým dnem.
Telefonní karta v hodnotě sto miliard zimbabwských dolarů. Dnes už za ní dlouho telefonovat nebudete. Inflace roste každým dnem. | Foto: Reuters

Harare - Centrální banka Zimbabwe připravila pro obyvatele tohoto kdysi prosperujícího afrického státu dárek - vydala bankovku v hodnotě 10 miliard dolarů, se kterou chce bojovat proti hyperinflaci.

Nová bankovka má ve skutečnosti cenu menší než 20 amerických dolarů. Nakoupit za ni prý půjde přibližně 20 bochníků chleba.

Desetimiliardová bankovka údajně přijde tamnímu obyvatelstvu před svátky vhod. Prohlásil to podle internetového portálu CNN guvernér centrální banky Zimbabwe Gideon Gono. Přitom ještě před týdnem centrální banka vydávala bankovku v hodnotě půl miliardy.

Oficiální čísla říkají, že inflace v Zimbabwe dosahuje 231 milionů procent. Neoficiální zdroje ji ale odhadují až pětkrát vyšší. Minulý týden se americký dolar obchodoval za 600 milionů zimbabwských dolarů.

Země je v ekonomické i humanitární krizi

V Zimbabwe již několik let bují hyperinflace, poslední dobou je země také v humanitární a politické krizi.

Stát sužuje epidemie cholery, na kterou zemřelo od srpna zemřelo již přes tisícovku lidí. Pět milionů lidí v zemi je závislých na zahraničních dodávkách potravin. Přitom ještě před pár lety to bylo Zimbabwe, které do sousedních států vyváželo celou řadu zemědělských produktů.

Lidé se snaží prchnout za hranice také kvůli nedostatku elektřiny, paliva či lékařské pomoci.

Bankovka v hodnotě 10 miliard dolarů není v Zimbabwe žádnou novinkou. V minulosti již v oběhu byla, nicméně centrální banka se v polovině letošního roku rozhodla seškrtat na nominální hodnotě deset nul. I tento krok byl však bezvýsledný.

Prezident Robert Mugabe, který je podle expertů za stav věcí v zemi zodpovědný, nicméně situaci za kritickou nepovažuje. Vinu dává spíše západním státům, které vůči jeho režimu uplatňují sankce.

Čtěte více:

 

Právě se děje

Další zprávy