Daňové změny 2014: Co čeká zaměstnance a brigádníky

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
4. 1. 2014 7:25
Nový rok nepřináší větší změny, jde hlavně o "technické" úpravy pro některé skupiny
Foto: Jan Langer

Praha - Daňové změny, které se po 1. lednu 2014 dotknou zaměstnanců, mají spíše technickou povahu a týkají se jen vybraných skupin. Źádné "zemětřesení" se tentokrát nekoná.

Pro většinu zaměstnanců ale v roce 2014 zůstává systém daní a odvodů beze změny. Nemění se výše daňových slev (například základní sleva na poplatníka 24 804 korun ročně, sleva na dítě 13 404 korun ročně), zatím se nemění ani pravidla pro výpočet odvodů - i v roce 2014 se bude vycházet ze superhrubé mzdy.

Se zrušením výpočtu ze superhrubé mzdy a návratem ke konceptu hrubé mzdy se počítá počínaje příjmy za rok 2015. Tuto změnu jednak schválila už předchozí sněmovna za vlády Petra Nečase (jako součást reformy navržené Miroslavem Kalouskem),  jednak s touto změnou souhlasí i strany rodící se nové vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Nová povinnost pro lidi s nejvyššími příjmy

Také sazba daně z příjmů fyzických osob se nemění, takže i v roce 2014 zůstává patnáctiprocentní. Na příjmy nad čtyřnásobek průměrné mzdy se opět uplatní takzvaný solidární příspěvek ve výši sedmi procent - fakticky to tak znamená progresivní sazbu. Ta se poprvé uplatní už pro příjmy za rok 2013.

Částka mzdy, ze které se již bude odvádět sedmiprocentní solidární zvýšení daně, se mírně zvyšuje na 103 768 korun v daném měsíci. V roce 2013 byla hranice na 103 536 korun.

Zaměstnanci s vysoce nadprůměrnými příjmy, kteří solidárnímu sedmiprocentnímu zvýšení daně podléhali v roce 2013 - byť i jen v jednom měsíci - nemohou „daňovou administrativu" na začátku roku nechat na svém zaměstnavateli.

„Tito zaměstnanci jsou povinni podat za rok 2013 daňové přiznáni. Řádově se jedná o desetitisíce občanů a mnozí z nich budou daňové přiznání podávat poprvé v životě. Pokud by na to zapomněli, hrozí jim sankce," upozorňuje Jana Bartyzalová z oddělení daňového poradenství ve společnosti KPMG Česká republika.

Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění se v roce 2014 mírně zvyšuje na 1 245 216 korun, v roce 2013 to bylo 1 242 432 korun. Z výdělků nad tento limit zaměstnanci neplatí sociální pojištění, u zdravotního pojištění byl tento strop zrušen (oficiálně jen dočasně do roku 2015).

Vyšší limit pro srážkovou daň

Lidé, kteří pracují na takzvanou dohodu, mohou po Novém roce nechat placení daně na zaměstnavateli i při vyšších příjmech než dříve - limit se zdvojnásobí na deset tisíc.

Zvyšuje se totiž limit pro uplatnění konečné srážkové daně u poplatníků, kteří nepodepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani, a to z pěti na deset tisíc korun měsíčně. Tuto srážkovou daň bude možné aplikovat pouze na příjmy plynoucí na základě dohody o provedení práce. „Tím dojde ke sjednocení s podmínkami pro osvobození od pojistného na sociální a zdravotní pojištění," dodává Bartyzalová.

Další daňové změny

Příjmy za práci učňů a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy jsou počínaje rokem 2014 osvobozeny od daně a také od sociálního a zdravotního pojištění.

Ruší se také zaměstnanecký paušál 3000 korun ročně, který zatím neplatil, ale měl nahradit zvažované zrušení daňových výhod u stravenek a dalších benefitů. Přestože poslanci před dvěma lety omezení těchto výhod odmítli, prosadili tehdy současně i zavedení daňového paušálu, což by státní rozpočet připravilo o další peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy