Čtvrtina Čechů zůstane během dovolené raději doma, ukazuje průzkum. Bojí se hlavně terorismu

Ekonomika Ekonomika
22. 6. 2016 11:05
Z těch, kteří plánují vyjet za hranice, zamíří nejvíce lidí do Chorvatska, následuje Slovensko, Itálie, Španělsko a Řecko. Jako nejméně oblíbené cíle dovolené se měsíc před letními prázdninami jevily Turecko, Tunisko, Maroko, Egypt a také Francie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Současný vývoj ve světě mění dovolenkové zvyky Čechů. Zatímco africké země a s nimi Francie kvůli obavám z terorismu mizí z jejich hledáčku, stoupá zájem o Španělsko. Celá čtvrtina lidí pak zůstává kvůli bezpečnosti raději doma. Vyplývá to z nového průzkumu agentury STEM/MARK pro pojišťovnu Direct.

Obavy z vlastní bezpečnosti a bezpečí blízkých měly vliv na rozhodování přes poloviny Čechů. Radikálně přitom situaci řeší 26 procent dotazovaných, když kvůli tomu stráví dovolenou v Česku.

Přes 40 procent turistů tvrdí, že strach o svoji bezpečnost nemá. Jen pět procent oslovených potvrdilo, že vyjedou i do země, kterou nepovažují za bezpečnou.

Celkem 44 procent Čechů se na dovolené v cizině nejvíce obává teroristického útoku, ze špatného počasí má strach 41 procent lidí. Kontakt s uprchlíky vnímá jako bezpečnostní riziko 30 procent Čechů.

O cestovním pojištění si Češi podle průzkumu myslí, že nepokryje následky terorismu. Z odpovědí vyplynulo, že při zahraniční cestě do nebezpečných zemí považují krytí teroristických útoků v 82 procentech za rozhodně důležité.

"Češi jsou k přístupu pojišťoven spíše skeptičtí. Přes polovinu z nich totiž očekává, že cestovní pojištění následky teroristických útoků nekryje," shrnuje průzkum. Realita je přitom u cestovního pojištění výhodnější, alespoň částečně následky teroristických útoků kryje většina pojišťoven. Horší je to u životního pojištění, jak online deník Aktuálně.cz zjistil v březnové analýze.

Letní dovolenou za českými hranicemi letos stráví 16 procent Čechů, 17 procent plánuje, že odpočinkový čas stráví jak doma, tak také v zahraničí. Celkem 31 procent Čechů stráví - bez ohledu na vývoj ve světě - dovolenou doma a například 15 procent lidí žádnou dovolenou neplánuje.

Z těch, kteří plánují vyjet za hranice, zamíří nejvíce lidí do Chorvatska (22,7 procenta), následuje Slovensko (17,2 procenta), Itálie (14,7 procenta), Španělsko (14,1 procenta) a pětici uzavírá Řecko (11,7 procenta).

"Dáme-li do souvislosti, kam Češi vyrazili na dovolenou loni, dramaticky se letošní plány neliší – mezi nejoblíbenějšími destinacemi zůstává Chorvatsko a Slovensko. Renesanci zřejmě zažije Španělsko, kam loni vyjelo 132 tisíc Čechů, což co do četnosti odpovídalo až devátému místu," uvádí průzkum.

Jako nejméně oblíbené cíle dovolené se měsíc před letními prázdninami jevily Turecko, Tunisko, Maroko, Egypt a také Francie.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy