Kolik zaplatíte za benzin před dovolenou? Před cestou po Evropě natankujte plnou, radí analytici

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
26. 5. 2016 14:08
Tankování na českých čerpacích stanicích vychází v porovnání s častými zahraničními cíli stále levněji. Ceny pohonných hmot ovšem stále porostou, v Česku by to mohlo být až o korunu. Za zdražováním stojí růst cen ropy i sílící americký dolar.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikipedia

Praha - Levnější benzin do začátku letních prázdnin už nečekejte. Naopak - podle analytiků cena pohonných hmot v Evropě dál poroste, v Česku až o korunu.

Tankování na tuzemských čerpacích stanicích nicméně vychází v porovnání s většinou "dovolenkových destinací" stále levněji.

Za uplynulý týden zdražil benzin v Česku o 37 haléřů na průměrných 29,01 koruny za litr, cena nafty stoupla o 45 haléřů na průměrných 27,24 koruny za litr, ukázaly nejnovější údaje společnosti CCS.

"Ceny benzinu i nafty nyní stoupají s tím, jak roste cena ropy na světových trzích. Nově se k tomu přidává i posilující americký dolar, který odráží možnost zvyšování amerických úrokových sazeb," vysvětluje analytik Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum.

Cena severomořské ropy Brent se dnes poprvé za téměř sedm měsíců vrátila nad hranici 50 dolarů za barel.

Analytici už nyní doporučují natankovat před cestou po Evropě plnou nádrž. Podle aktuálních údajů Evropské komise jsou totiž pohonné hmoty v Česku stále levnější než v řadě ostatních zemí. Například v Německu je benzin až o šest korun za litr dražší, na Slovensku o skoro čtyři koruny.

Země Benzin (Kč/l) Nafta (Kč/l)
Německo 36,14 29,82
Francie 35,98 30,44
Slovensko 32,95 27,98
Slovinsko 32,52 29,14
Chorvatsko 32,22 29,09
Španělsko 31,82 27,87
Itálie 30,95 34,82
Rakousko 30,74 28,17
Maďarsko 29,09 28,55
ČR 29,01 27,24
Polsko 27,36 25,34
Bulharsko 25,63 24,85

Zdroj: Evropská komise a Finlord (k 23. 5. 2016)

Levnější je ovšem tankování například v Polsku, kde řidiči za litr benzinu zaplatí v přepočtu 27,36 koruny a za litr nafty 25,34 koruny. Ještě výhodnější je pro české řidiče Bulharsko, kde je benzin k dostání za 25,63 a nafta za 24,85 koruny.

Další postupné zdražování

"Co se týče dlouhodobějšího výhledu na léto, tak vývoj na trhu naznačuje, že nás čeká postupné zdražování. Globální poptávka po ropě stoupá a na straně nabídky sledujeme řadu problémů. Cena ropy by se mohla ještě o několik dolarů zvednout," předpovídá analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak a dodává, že vývoj v celé Evropě bude podobný.

Konkrétně na českých čerpacích stanicích podle něj vývoj ve světě vyvolá zdražení až o korunu.

S takovým zdražením souhlasí i Pírko: "I v dalších měsících očekáváme, že výše uvedené vlivy budou pokračovat, tedy ceny ropy zůstanou výše a mohou dále růst a rovněž americká měna může posílit," dodává.

Na skladování v kanystrech pozor

Pohonné hmoty přitom není vhodné koupit za současné levnější ceny "do zásoby". Skladování kanystrů je nebezpečné.

Benzin má podle redaktora časopisu Petrol Jiřího Kaloče tendenci se odpařovat - stačí přitom sebemenší netěsnost a vznikají prudce vznětlivé páry. Nafta zase nasává vzdušnou vlhkost a v řádu měsíců se do ní dostává voda. "Nafta s biosložkami se navíc podle výrobců nemá skladovat déle jak tři měsíce, mohou vznikat úsady," dodává Kaloč.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy