Praha - Současný vývoj ve světě mění dovolenkové zvyky Čechů. Zatímco africké země a s nimi Francie kvůli obavám z terorismu mizí z jejich hledáčku, stoupá zájem o Španělsko. Celá čtvrtina lidí pak zůstává kvůli bezpečnosti raději doma. Vyplývá to z nového průzkumu agentury STEM/MARK pro pojišťovnu Direct.
Obavy z vlastní bezpečnosti a bezpečí blízkých měly vliv na rozhodování přes poloviny Čechů. Radikálně přitom situaci řeší 26 procent dotazovaných, když kvůli tomu stráví dovolenou v Česku.
Přes 40 procent turistů tvrdí, že strach o svoji bezpečnost nemá. Jen pět procent oslovených potvrdilo, že vyjedou i do země, kterou nepovažují za bezpečnou.
Celkem 44 procent Čechů se na dovolené v cizině nejvíce obává teroristického útoku, ze špatného počasí má strach 41 procent lidí. Kontakt s uprchlíky vnímá jako bezpečnostní riziko 30 procent Čechů.
O cestovním pojištění si Češi podle průzkumu myslí, že nepokryje následky terorismu. Z odpovědí vyplynulo, že při zahraniční cestě do nebezpečných zemí považují krytí teroristických útoků v 82 procentech za rozhodně důležité.
"Češi jsou k přístupu pojišťoven spíše skeptičtí. Přes polovinu z nich totiž očekává, že cestovní pojištění následky teroristických útoků nekryje," shrnuje průzkum. Realita je přitom u cestovního pojištění výhodnější, alespoň částečně následky teroristických útoků kryje většina pojišťoven. Horší je to u životního pojištění, jak online deník Aktuálně.cz zjistil v březnové analýze.
Letní dovolenou za českými hranicemi letos stráví 16 procent Čechů, 17 procent plánuje, že odpočinkový čas stráví jak doma, tak také v zahraničí. Celkem 31 procent Čechů stráví - bez ohledu na vývoj ve světě - dovolenou doma a například 15 procent lidí žádnou dovolenou neplánuje.
Z těch, kteří plánují vyjet za hranice, zamíří nejvíce lidí do Chorvatska (22,7 procenta), následuje Slovensko (17,2 procenta), Itálie (14,7 procenta), Španělsko (14,1 procenta) a pětici uzavírá Řecko (11,7 procenta).
"Dáme-li do souvislosti, kam Češi vyrazili na dovolenou loni, dramaticky se letošní plány neliší – mezi nejoblíbenějšími destinacemi zůstává Chorvatsko a Slovensko. Renesanci zřejmě zažije Španělsko, kam loni vyjelo 132 tisíc Čechů, což co do četnosti odpovídalo až devátému místu," uvádí průzkum.
Jako nejméně oblíbené cíle dovolené se měsíc před letními prázdninami jevily Turecko, Tunisko, Maroko, Egypt a také Francie.