Na zrušení rezervace se dá i vydělat, ukazuje kouzlení s kurzy. Pozor ale na poplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
29. 4. 2020 6:12
Už i řada lidí v tuzemsku využívá k rezervaci ubytování o dovolené internetové rezervační portály, jako je Hotels.com, Booking.com nebo Trivago. Zrušení rezervace přitom může pro peněženku klientů znamenat překvapení, a to jak pozitivní, tak negativní. Avšak překvapení funguje i naopak - hodnocení spokojenosti klientů totiž ovlivňuje víc věcí, než se zdá. Tři příběhy objasní, na co si dát pozor.
Rodinná dovolená, ilustrační foto
Rodinná dovolená, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Hlavní problém je s převodem měn. Jak uvádí Asociace cestovních kanceláří, nejenom nejznámější Booking.com, ale většina rezervačních systémů pracuje na stejném principu - má určenou nějakou měnu jako základní, většinou jde o eura nebo dolary, a v ní vede rezervaci po celou dobu a provádí v ní operace, včetně storna. Právě kvůli převodu měny a pohybu kurzů tak dochází často k překvapení klientů při pohledu na strženou, případně vrácenou částku. 

"Pokud klient například platí až po příjezdu do ubytovacího zařízení, může se mu odečíst právě kvůli jinému kurzu jiná částka v korunách, než se kterou počítal při rezervaci. Ať už nižší, nebo vyšší," upozorňuje Jan Papež z asociace. 

Lidem, kteří podobná překvapení nemají rádi, doporučuje založit si kartu, kde si uloží částku v eurech nebo dolarech ve výši, kterou mají platit za vybrané služby. Řada bank nabízí vedení účtu v zahraniční měně zdarma nebo s minimálním poplatkem. "Pak už by klienta nemělo nic překvapit," říká Papež.

Doplňuje, že většina klientů využívá rezervační systémy proto, že jim dávají záruku, že dostanou službu tak, jak si ji objednají. Servery poskytují jistotu, že k ubytování a k objednaným službám skutečně dojde. 

  • Nemusí jít ale jen o změny kurzů měn. Existují i jiná nečekaná překvapení, o kterých se dočtete na následujících kartách.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy