Jiří Hovorka
Aktualizováno 12. 7. 2017 22:33
Jen třináct procent českých důchodců si k penzi přilepšuje prací. Česko je tak za evropským průměrem a kromě jiného přichází o důležitou část pracovní síly. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) za to může špatně nastavený systém a důchodcům se tak většinou pracovat nevyplatí. Projděte si nejzajímavější závěry studie, která porovnala české důchody s těmi v dalších evropských zemích. Pro vstup do přehledu klikněte na úvodní fotku nad tímto textem.
Třináct procent pracujících
V Česku pracuje podle posledních dat Eurostatu z roku 2012 třináct procent důchodců, zatímco průměr EU je 15,5 procenta. Nejvíce (kolem 35 procent) důchodců v práci i v penzi pokračuje ve Švédsku, Británii a Estonsku. Naopak nejméně (kolem dvou procent) důchodců pracuje v Řecku a Španělsku (pro detailnější srovnání klikněte na graf).
Stát by se podle ekonomů měl snažit podíl lidí, kteří zároveň pracují a pobírají důchod, zvýšit, protože by tím zvýšil své příjmy z daní i povinného pojištění. "Ekonomika zároveň s odchodem seniorů z trhu práce přichází o jejich cenné pracovní zkušenosti a lidský kapitál, jejichž využití je zásadní pro dlouhodobý ekonomický růst," říká Jiří Šatava, autor studie.